Can Ulkay

1964 doğumlu usta yönetmen Can Ulkay İstanbul’da dünyaya gelmiştir. ilköğretim, Ortaokul ve Lise’yi doğup büyüdüğü şehir İstanbul’da tamamlamış ardından Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun olmuştur.

Mezuniyetin ardından TRT İstanbul Televizyonu’nda iş hayatına atılmıştır. İlk reklam çalışmasını 1985 senesinde stajer asistan iken gerçekleştirmiştir.

Geçmişten günümüze 1000’in üzerinde reklam filmi çalışması gerçekleştiren Can Ulkay Dijital Sanatlar bünyesinde yönetmen olarak görev yapmaktadır. Bugüne kadar Sarıkamış Çocukları ve Ayla isimli sinema filmlerinin yönetmenliğini üstlenmiştir.

2014’te Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı döneminde reklam çalışmalarını Can Ulkay gerçekleştirmiştir.

Son olarak yönetmenliğini yaptığı Ayla The Daughter of War sinema filmi Türkiye’nin 90. Oscar Ödülleri için yabancı dilde en iyi film adayı gösterilmiştir. Ayla filminin konusu ise Kore gazisi Süleyman Dilbirliği’nin gerçek hikayesi ele alınarak hazırlanmıştır.

2 Yorumlar

 1. Günaydın Can Ulkay Bey,
  “Ayla” filminizi daha önce izlemiştim. Başarılı bir yapımdı. ‘Türk İş Dondurma’ yı dün akşam izledim. Tebrik ediyorum sizi, yapım şirketinizi ve oyuncu arkadaşlarınızı. Yıllardan beri, tarihimizde filmlere konu olacak o kadar çok konu varki neden bunlardan film üretmiyor veya üretemiyoruz diye düşünmekteydim. Özellikle de İngiliz, Fransız, Amerikan emperyalizminin entrikalarına karşı işlenecek çok konumuz var…
  Size bu konuda geniş bilgiler sunabilirim.
  ‘Türk İş Dondurma’da İngilizlerin Çanakkale’ye karşı yürüttükleri acımasızlıkları çok iyi işlediğiniz için teşekkür ederim. On binlerce mil uzaktayken bile küçücük çekirdek aileye yaptıklarının yanında Çanakkale, Musul, Basra, Antep, Urfa, Artvin, Samsun, Balıkesir, İstanbul, İzmir ve Yunanlılarla birlikte Anadolu’da savunmasız insanlara, yaptıkları her işkence bir kaç filme değil yüzlerce filmlere konu olabilecek niteliktedir.
  İşin içine petrol davasını soktuğunuz takdirde cephe daha da genişlemektedir.
  Başarılarınızın devamını diliyorum.

 2. Can Bey;Sizinle çok değişik bir proje (film) için iki dakika görüşmek isterim. Şayet ararsanız çok sevinirim. Sağlıklı ve başarılı günler dilerim. Saygılarımla

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz