Cahit Özkan

0

Cahit Özkan hakkında merak edilen iş ve siyaset kariyeri. Peki kaç yaşında? aslen nereli? kısaca çalışmaları, hayatı ve biyografi bilgileri

Cahit Özkan, 25 Aralık 1976 yılında Denizli’nin Çivril ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1999 yılı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Özkan 1999-2000 yıllarında Londra’da İngilizce eğitimi almıştır. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk bölümünde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İnsan Hakları Hukuku alanında yüksek lisans yapmış ve “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Yargılama Usulü” konulu yüksek lisans tezi hazırlamıştır.

Kamu Hukuku ve Özel Hukuk alanlarında yayınlanan çeşitli makaleler yazmıştır.

Cahit Özkan Siyasi Hayatı

Yeşilay Zeytinburnu Şube Başkan Yardımcılığı, Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreter Yardımcılığı, Anayasa Hukukçuları Derneği Genel Sekreterliği, Uluslararası Hukuk Merkezi Başkanlığı, Hukukun Üstünlüğü Platformu Başkanlığı ve Hukukçular Derneği Başkanlığı olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev almıştır.

Ulusal ve uluslararası hukuk organizasyonlarında da görev alan Özkan, Polis Akademisinde öğretim görevlisi olarak İnsan Hakları Hukuku dersleri vermiştir. İdeal Hukuk Dergisi ve hukukajansı.com internet sitesini hukuk camiasına kazandıran isimdir kendisi. Bir dönem Hukuk Dünyası Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği ve Editörlüğünü de üstlenmiştir. Uluslararası Anayasa Kongresi Tebliğler, Anayasa Teorisi, Uluslararası Hak İhlalleri isimli kitaplar ve Anayasa Hukuku Mevzuatı gibi yayınların çıkmasına da bütük katkı sağlamıştır. “TBMM İç Tüzüğüne Göre Bir Dakika” ve “Tarihi, Siyasi ve Hukuki Yönleriyle Cumhurbaşkanlığı Modeli” kitaplarınında yazarıdır.

Kurucusu olduğu Özkan Hukuk Bürosu’nda serbest avukatlık yapmıştır. AKP Şişli İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, 2007 ve 2011 Genel Seçimlerinde Denizli Milletvekili adaylığı ardından, 1 Kasım 2015 seçimlerinde 26. Dönem Denizli Milletvekili seçilmiş, 2017 yılında AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiş, 2018 yılı itibarıyla AK Parti Grup Başkanvekilliği görevini yürütmektedir.

İngilizce ve Arapça bilgisine sahiptir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz