Çağrı Erhan

Çağrı Erhan hakkında merak edilen soruların cevapları. Kimdir? kaç yaşında? eğitim hayatı ve kısaca biyografi bilgileri.

1972 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Prof. Dr. Çağrı Erhan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı Üniversite bünyesinde Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisansını Türk-Amerikan İlişkilerinde Afyon Sorunu” başlıklı tezi ile tamamlamıştır. 2000 yılında ise, Osmanlı – Amerikan Siyasi İlişkileri başlıklı tezi ile, Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü’nde doktor unvanını almış, 2003 senesinde siyasi tarih doçenti, 2009 yılında ise aynı alanda profesör olmuştur. 2001 yılında “Tarih Vakfı Afet İnan”, 2013 yılında “SAM Stratejik Vizyon” ödüllerini ve 2014 yılında da Avrupa Birliği Jean Monnet Chair unvanını almıştır.

Georgetown, Tel-Aviv, Tokyo Chuo, TOBB ETÜ ve Bahçeşehir üniversitelerinde araştırmacı ve misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. AB, TÜBİTAK, Gençlik Spor Bakanlığı ve Kalkınma Ajansı’nın desteklediği projelerde de yürütücülük yapmıştır.

1994 ve 2015 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde öğretim elemanı olarak çalışan Erhan, 2005 ve 2015 yılları arasında Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM) müdürlüğü yapmıştır. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM), Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Dışişleri Bakanlığı, Türk Askeri Tarih Komisyonu, Türk Atlantik Derneği, Avrupa Konseyi gibi kuruluşlarda çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2015 Haziran ayı itibariyle İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi 1 Temmuz 2017’de Altınbaş Üniversitesi adını almıştır.

Ankara Avrupa Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler dergilerinin kurucu editörlerinden ve 2014 Uluslararası İlişkiler Dergisi Genel Koordinatörlüğünü üstlenmiş isimdir.

Günümüze kadar bir çok televizyon kanalında yoruncu ve sunucu olarak ta yer alan Prof. Dr. Çağrı Erhan, TRT ve SkyTurk ekranlarında yer almış, günümüzde TRT Haber bünyesinde Dışa Bakış isimli programın moderatörlüğünü üstlenmektedir. Ayrıca Türkiye Gazetesi Pazar günleri Diplomatik Muhakeme köşesinde yazmaktadır.

Çağrı Erhan bazı kitapları;

Beyaz Savaş & Türk-Amerikan İlişkilerinde Afyon Sorunu, Bizim Kırmızı Çizgilerimiz Vardı, Türk Dış Politikasının Güncel Sorunları ve Türk-Amerikan İlişkilerinin Tarihsel Kökenleri.

Eşi CNN Türk Parlamento muhabiri Melek Erhan’dır, bu evliliğinden Çağan isminde bir oğlu ve Zeynep isminde bir kızı vardır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz