Çağ Çalışkur

Çağ Çalışkur hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Aslen nereli? kaç yaşında? boyu, kilosu kaç? tiyatro oyunları, oynadığı sinema ve diziler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1982 yılında dünyaya gelen Çağ Çalışkur’un babası 2011 yılında vefat eden tiyatro oyun yazarı Cüneyt Çalışkur annesi ise oyuncu İpek Bilgin‘dir. Ayrıca usta oyuncu Rüçhan Çalışkur da halasıdır.

Çok küçük yaşlardan itibaren spor ile ilgilenmeye başlamış, 4 yaşında ritmik jimnastik, 6 yaşında bale, 10 yaşında yüzme sporlarını gerçekleştirmiştir. 1999 yılında henüz 17 yaşında iken Türkiye Bilardo şampiyonluğu yaşamıştır.

İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Üniversiteyi burslu olarak kazanmıştır. Mezuniyetin ardından bir dönem Radikal gazetesi bünyesinde muhabirlik yapmıştır. Ardından Amerika’da oyunculuk eğitimi almıştır.


Döndükten sonra İstanbul Devlet Tiyatroları ve dizilerde oyuncu olarak yer almaya başlamıştır. 2012 senesinde Bahar Erkal ile birlikte ortak olarak CRAFT Oyunculuk atölyesini açmışlardır.

Günümüzde oyuncu koçu ve eğitmeni olarak görev yapmakta aynı zaman Asmalımescit’de Kafes Residance isimli küçük bir otelin işletmeciliğini yapmaktadır. Çağ Çalışkur 1982 Ankara doğumludur, baba tarafından aslen Ankara’lıdır. Yaşantısını İstanbul Şişli’de sürdürmektedir.

2008 yılında Güldünya ve 2009 yılında Açık Mutfak isimli projelerde yer almıştır. 2019 yılında 23. sü düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde yılın en başarılı yönetmeni Ödülü “Fotoğraf51” oyunundaki rejisi ise Çalışkur’a takdim edilmiştir.

Çağ Çalışkur Tiyatro oyunları,

2017 Craft Kadıköy (Yönetmen) Yen : Anna Jordan
2017 Craft Kadıköy (Çevirmen) Yutmak : Stef Smith
2016 Craft Kadıköy (Çevirmen) 10 11 12: Jason Hall
2015 Craft Kadıköy (Dekor Tasarım) Hepimizin Öyküsü Aynı: Dario Fo
2015 Craft Kadıköy (Yönetmen) Personel : Mark Bartlett
2014 Craft Kadıköy (Yönetmen) Enkaz : Neil LaBute
2013 Craft Kadıköy (Yönetmen) Kabin: Kemal Hamamcıoğlu
2012 Craft Kadıköy (Yönetmen) Kayıp: Neil LaBute
2008 Vur Yağmala – Yeniden: Mark Ravenhill (Dünyalar Savaşı) Dot Tiyatro.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz