Burhan Öçal

Dünyaca ünlü Perküsyon Burhan Öçal Türkiye ile birlikte İsviçre vatandaşlığına sahiptir. 1959 yılında Kırklareli’de dünyaya gelmiştir. Seneler önce anne ve babasını yitirmiştir.

Yaşantısını İsviçre Zürih ve İstanbul arasında gidip gelmeler ile sürdüren Burhan Öçal İsviçre’de Ulusal Caz Ünlüsü Favre, İsviçreli caz piyano sanatçısı Geogre Gruntz, Portekiz klasik piyanist Maria Joao Pires ve Avustralyalı Piyanist Peter Waters ile yaptığı çalışmalarla büyük ses getirmiştir. Avrupa’da vermiş olduğu konserler döneminde Zavinul ile tanışmış ve 10 yıl solist olarak çalışmıştır.

İlk solo albümünü Kasap Dansı ismi ile çıkarmış ayrıca funk caz grubu Burhan Öçal Group isminde bir albüm daha çıkarmıştır. 16 sene İstanbul Oriental Topluluğu ile dünya çapında konserler veren Öçal Amerika dahil bir çok ülkede konserler vermiştir.

Almanyada Preis der Deutschen Schallplattenkritik ödülünü kazanmış, dünyaca ünlü sanatçı Sting ile tanışmış ve Kronos Dörtlüsü yanında konserlerini sürdürmüştür.

Montreux, Chicago, Paris, Roma, İstanbul, Viyana, Berlin ve Womad Dünya Müzik Festivali’nde Montreal’deki Caz Festivalleri’ne düzenli olarak konuk olmuştur. Bir çok Senfoni Orkestrası ile solist olarak çalışan Öçal ayrıca birkaç sinema filminde ve bazı televizyon dramalarında rol almıştır.

Aslen Kırklareli nüfusuna kayıtlıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz