Buket Uzuner

3 Ekim 1955 tarihinde Ankara’da hayata gelmiştir. Buket Uzuner, roman, hikaye ve gezi yazarıdır. Başarılı yazarımızın bir çok eseri bulunmaktadır. 1976 yılında Hacettepe Üniversitesi Biyolog Bölümünden mezun olmuştur. Ayrıca Bergen Üniversitesi,Michigan Üniversitesi’nde moleküler biyoloji ve çevre bilimi eğitimi alıp lisansüstü çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Buket Uzuner, Finlandiya’da Tampere Teknik Üniversitesi’nde ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Çevre Mühendisliğinde araştırmacı olarak çalışmıştır. Buket Uzuner, öğrencilik hayatını yurtdışında yaşamak için bir çok farklı iş alanlarında çalışmıştır. Gezmeyi, araştırmayı çok seven bir yazarımızdır. Daha sonra akademik yaşamına son vererek reklam, turizm ve yabancı dil sektörlerinde iş hayatına girmiştir.

İlk öyküsü 1977 yılında Dönemeç Dergisinde yayımlanmıştır. Aynı zamanda yazdığı yazı ve öyküleri Yarın, Türk Dili, Oluşum, Varlık, Sanat Olayı, Cönk, Gösteri, Gergedan, Argos, Yaşasın Edebiyat gibi dergilerde yayımlanmıştır. Yazar Buket Uzuner, bazı yayın evleri ile çalışmıştır.

Bunlar: Remzi Kitabevinde editörlük, Alfa-Everest Yayınlarında yabancı edebi yayımlar danışmanlığıdır. Rapsodi isimli Dergi’ye kadın ve gezi yazısı sayfaları hazırlamıştır. Kitaplarından bazıları 4 ayrı dilde yayımlanmıştır. Buket Uzuner, araştırmacı, yenilikçi, kendini geliştiren, başarılı bir yazarımızdır. Bir çok ödül ve başarıya imza atmıştır. 1996 yılında  Iova Üniversitesi’nin onur üyesi olmuş ve 2004 yılında da Orta Doğu Teknik Üniverstesi tarafından takdir belgesi ile onurlandırılmıştır. Ayrıca Cumhuriyetin 75 Başarılı Kadını’ndan biri olarak seçilmiştir.

Mor ve Ötesi isimli öyküsü ile Yunus Nadi Yarışması’nı, Balık İzlerinin Sesi isimli romanı ile Yunus Nadi Roman ödülünü, Kumral Ada Mavi Tuna romanı ile İstanbul Üniversitesi Yılın Romanı ödülünü kazanmıştır.

Romanları: İki Yeşil Susamuru, Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri,Balık İzlerinin Sesi, Kumral Ada Mavi Tuna, Uzun Beyaz Bulut- Gelibolu, İstanbullular.

Hikayeleri: Benim Adım Mayıs, Ayın En Çıplak Günü, Güneş Yiyen Çingene, Karayel Hüznü, Şairler Şehri, Şiirin kız kardeşi Öykü, Yolda, Bir Yılbaşı Hikayesi

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz