KimNereli.net

Bora Ebeoğlu

Bora Ebeoğlu Kimdir?

Gerçek adı: Bora Ebeoğlu
Doğum Tarihi: 01/01/1962 (57 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli (Oya Küçümen ile)
Burç: Oğlak
Meslek: Besteci Müzisyen Oyuncu Şarkıcı Seslendirme Sanatçısı
Mezuniyet: Boğaziçi Üniversitesi
Doğum yeri: Ankara

Bora Ebeoğlu Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Bora Ebeoğlu uzun yıllardır Oya Bora ikilisi olarak müzik severler tarafından tanınan isimdir. Özellikle Ara Beni isimli şarkıları ile hatırlanan Bora Ebeoğlu hakkında kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1962 yılında aslen Ankara’da dünyaya gelen Bora Ebeoğlu Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 2004 yılında Oya Küçümen ile evlenmiş bu evliliğinden bir kızı vardır. 1984 yılından bu yana mutlu birliktelikleri devam etmektedir. Bu uzun birlikteliğinin sırrını ise Kader olarak açıklamaktadır.

Oya ve Bora çiftinin son halleri


Oya Küçümen ile birlikte toplam 6 albümün altına imzasını atan Bora Ebeoğlu’nun birlikte çıkardıkları albümleri, Seninle Beraberim, Tiryaki, Seni Bana Yazmışlar, Saraylı, Aşk, İhanet, Vs ve Aşk Güzel Şeydir & Adı Aşk Olsun.

Geçmişten günümüze söyledikleri şarkıların ve albüm çalışmalarını yanı sıra bir çok dizi ve filminde müziklerini hazırlamışlardır. En son İlişki Durumu Karışık isimli dizinin müziğinide yine eşi ile birlikte Bora Ebeoğlu yapmıştır. Unutulmaz şarkıları arasında Ara Beni ile birlikte Seni Bana Yazmışlar ve Saraylı bulunmaktadır.

1987 yılında Oya Bora ikilisi Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’nde Melih Kibar’ın bestesi Paydos ile katılmışlardır ve yarışmada 2. olmuşlardır.

Bora Ebeoğlu dizi, sinema ve müzik çalışmaları;

Müzik çalışmalarını gerçekleştirdiği diziler, Sıcak Satler, Ah Bir Zengin Olsam, Avcı, İyi Aile Robotu, Hırçın Menekşe, Ağa Kızı, Cennet Mahallesi, Oyun Bitti, San Mecburum, Akasya Durağı, Görgüsüzler, Aşk Bir Hayal, Kalp Ağrısı, Seni Bana Yazmışlar, Düşman Kardeşler, Aşktan Kaçılmaz, İlişki Durumu Karışık ve İkisini de Sevdim.

1983 yılında Kuruntu Ailesi isimli dizide oyuncu olarak yer almış, Asteriks Olimpiyatlarda ve Sevimli Tekneler sinema filmlerinde seslendirme yapmıştır. 2008 yılında vizyona giren Issız Adam sinema filminde ise 45lik Barın Solisti olarak yer almıştır.

Ayrıca Kabuslar Evi Bir Kış Masalı, Gece Gelen Arkadaşlar, Onlara Dokunmak, Seni Beklerken, Uyur Gezerler ve Kızıl Elma dizi ve sinema filmlerinde vokal ve müzik ekibi olarak yer almıştır.

Türk pop müzik dünyasının en önemli isimlerinden birisidir. Ayrıca müzik çalışmaları ile de müzisyen kimliğini ön plana çıkarmış ve uzun senelerdir televizyon ve sinema dünyasında kaliteli bir çok projenin altına imzasını atmıştır.

Oya ve Bora çiftinin eski resimleri;


Etiketler: ,

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bora Ebeoğlu
Gerçek adı: Bora Ebeoğlu
Doğum Tarihi: 01/01/1962 (57 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli (Oya Küçümen ile)
Burç: Oğlak
Meslek: Besteci Müzisyen Oyuncu Şarkıcı Seslendirme Sanatçısı
Mezuniyet: Boğaziçi Üniversitesi
Doğum yeri: Ankara
Popüler Kişiler Tümü
1.

Yusuf Aktaş

401.255 kez okundu

2.

Beren Saat

394.734 kez okundu

3.

Fuat Güder

316.577 kez okundu

4.

Tarık Akan

296.879 kez okundu

5.

Tarkan

231.841 kez okundu

6.

Mustafa Miraç Kaya

228.539 kez okundu

7.

Volkan Demirel

225.224 kez okundu

8.

Emre Mor

200.041 kez okundu

9.

Azad Yılmaz

198.189 kez okundu

10.

Ersay Üner

195.532 kez okundu