Bob Marley

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi Reggae sanatçısı olarak kabul edilen efsane isim Bob Marley 1945 yılında Jamaika Nine Mile’de dünyaya gelmiştir.

Annesi siyahi, babası Beyaz olan Bob Marley’e arkadaşları babasının Beyaz olmasından dolayı hep beyaz çocuk diye hitap etmişlerdir. Profesyonel müzik kariyerine The Wailers Grubu ile adım atmış özellikle seslendirdiği Simmer Down şarkısı en iyi hitler arasında yer almıştır. Daha sonra gruptan ayrılmış ve The I-Threes isimli müzikal alanda üç kadın reggae sanatçısına yardımcı olmuştur. Grupta yer alan Juddy Mowatt Bob Marley için, şarkı sözü ve müzik alt yapısını o kadar gelişmiş ki Bob bir müzik ansiklopedisi gibidir.

1978 yılında Birleşmiş Milletler Barış Madalyası Afrika İnsanına yapılan yardımlara destek için yapmış olduğu şarkılar nedeni ile Bob Marley’e verilmiştir. Günümüzdede çok az kişinin inandığı bir dine mensup olan Bob Marley Rastafarianizm’e inanıyordu, saçlarınında rasta olmasının sebebi bu dininden kaynaklı idi. İnançlarına göre vejeteryan olması gereken Bob Marley et yememiştir.

7 farklı kadından toplam 10 çocuğu olan Marley’in ayrıca bir tanede evlatlık çocuğu bulunmaktadır. 1977 futbol maçında ayak başparmağından yaralanmıştır. Ardından enfeksiyon kapmış ve deri kanseri olmuştur. Doktorlar parmağının kesilmesi gerektiğini belirtmiş ancak Bob buna dini inancı nedeniyle itiraz etmiştir. İnancı gereği mezara tek parça girmeliydi bu nedenle tedaviyi reddetmiştir. Hastalığı iyice ilerlemiş ve 1981 yılında Almanya’da bulunduğu dönemde ülkesinde uçak ile dönerken iyice fenalaşmış ve kaldırıldığı Florida Cedars of Lebanon Hastanesinde 11 Mayıs 1981 yılının sabah saatlerinde henüz 36 yaşında iken yaşamını yitirmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz