Birol Engeler

Birol Engeler hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kaç yaşında? nerede doğdu? kimdir? Eğitimi, Çalışmaları, tiyatro ve oyunculuk kariyeri, Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Birol Engeler 1961 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Anadolu Üniversitesinden mezun olan başarılı oyuncu, 1982’de Enis Fosforoğlu Tiyatrosunda profesyonel tiyatro yaşantısına başlamıştır. Çeşitli tiyatrolarda oyunculuk yaptıktan sonra, 1990’da “Barış Oyuncuları”nı kurdu. Sinemada, radyoda, televizyon dizilerinde, reklam filmlerinde oyunculuk ve seslendirme yapmış ve TRT’de yayımlanan “Ak Saçlı Delikanlılar” adlı dizinin bazı bölümlerini yazmıştır. “Hangisi Doğru” adlı yarışma programının bir süre metin yazarlığını yapmıştır. Senaryolar, skeçler, şiirler, öyküler de yazmış ve hala yazmaya devam etmektedir. Çocuk oyunları da yazıp yöneten Engeler, 4 sezon “Ziraat Bankası Çocuk Tiyatrosu”nun İstanbul bölgesi yapımcılığını üstlendi.


Oyuncu kadrosunda yer aldığı “Hadi Çaman” tiyatrosunun “Küheylan” adlı oyunu, 1996-1997 sezonunda Avni Dilligil tiyatro ödüllerinde “En Başarılı Yapım” ödülünü almış, yine Hadi Çaman tiyatrosunda oynanan Hisse-i Şayia adlı oyundaki rolü ile, “2003 – Selim Naşit Özcan” tiyatro ödüllerinde “En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü almıştır.

İstanbul Şişli Belediyesinde 5 yıl tiyatro kursu eğitmenliği ve Şişli Belediyesi Kültür Merkezi müdürlüğü yaptı. Bakırköy Taş Kolejinde, İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Evinde, Eyüp Merkez İlköğretim Okulunda, İ.T.Ü. Geliştirme Vakfı’nın anaokulu ile ilköğretim okulunda, Şişli – Atatürk İlköğretim Okulunda drama ve tiyatro dersleri vermiştir. 5 yıl boyunca İstanbul 118-Y Leo yönetim çevresine ve 2010 yılında da Akbank Genel Müdürlüğü çalışanlarına tiyatro yönetmenliği ve İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sözleşmeli oyunculuk yapmıştır.

Yol Kenarı, Çılgın Dersane ve Pus adlı sinema filmlerinde de rol almıştır.

Yazdığı ve Yönettiği çocuk oyunlarından bazıları şöyledir;

Bu Dünya Hepimizin, İyilik Ağacı, Biz Çocuğuz, Define Aranıyor, Püsküllü Masal, Ali ile Tipitoş.

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları

2016 – Ahududu (Oyuncu)
2015 – Gökkuşağının Altında (Yönetmen)
2014 – Barış Gezegeni (Bilgin Dede)
2013 – Sinan Süleymaniye’de (Derviş Pir-i Alem)
2010 – İyilik Ağacı (Yönetmen / Yazar)
Mıknatıs Çocuk (Yönetmen)
Patron Çocuk (Yönetmen)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz