Birhan Keskin

0

Birhan Keskin hakkında merak edilenler. Kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1963 yılında aslen Kırklareli’de dünyaya gelen şair, yazar Birhan Keskin’in burcu Oğlak’tır. Doğduğu il Kırklareli’nden 5 yaşında iken ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınmışlardır. İstanbul’da dönem dönem, Haliç, Beşiktaş, Etiler ve en son annesinin yanında Haliç’te yaşantısını sürdürmektedir.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden mezun olmuştur. İlk şiirini üniversite döneminde 1984 yılında iken yayınlamıştır. O şiirin gerçek anlamda ilk şiiri olduğunu ve 21 yaşında iken yazdığını belirtmiştir.


1995 ve 1998 yılları arasında arkadaşları ile beraber Göçebe dergisini çıkartan Birhan Keskin, bir çok yayın kuruluşunda editör olarak çalışmıştır. Bir dönem TRT2’de yayınlanan Okudukça programının danışmanlığını yapmıştır. En sevdiği şairler arasında 2015 yılında yaşamını yitiren ve ustam diye hitap ettiği Gülten Akın vardır. Ayrıca beğendiği yazarlardan birisi de Thomas Bernhard’dır. En sevdiği fotoğrafçılar ise Josef Koudelka, Ara Güler, Arif Aşçı’dır. Beyaz gömleği çok sevmektedir, geniş bir beyaz gömlek koleksiyonuna sahiptir. Genellik siyah ve beyaz giyinmeyi sevmektedir.

Şiir kitabı BA ile Antalya 10. Altın Portakal Şiir Ödülü’nü kazanmıştır. Şiir kitabı Ba Türk şiirinde kadınsılığın biyolojik doğasını yansıtması açısından ilk kitap olarak nitelendirilmektedir. Gülten Akın’dan sonra Altın portakal şiir ödülünü kazanan 2. kadın şair’dir.

Birhan Kesin kitapları;

1991 ile 2002 yılları arasında 5 şiir kitabı yayınlanmıştır. Kim Bağışlayacak Beni, Çavdar Tarlasında Çocuklar (Hazırlayan), Fakir Kene, Yol, Ba ve Soğuk Kazı.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz