Bestami Yazgan

0

Bestami Yazgan, edebiyat dünyasının tanınmış isimlerindendir. Hakkında ise genellikle aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? eğitimi gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1957 yılının Aralık ayında aslen Osmaniye’de dünyaya geldi. Çocuk edebiyatı yazarı olmasının yanında şairdir. 1967 yılında Toprakkale Dağıstan İlkokulu’nu, 1974 yılında Osmaniye imam Hatip Lisesi’ni bitirdi. 1978 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. 1979 yılında Türkçe ve edebiyat öğretmeni olarak Dörtyol ve Osmaniye’de görev yaptı.

Bestami Yazgan kısaca kariyeri;

Şiirleri ve yazıları 1985 yılından itibaren bir çok gazete ve dergide yayımlandı. Milli Gazete, Bayrak, Yeni Düşünce, Tercüman, Yeni Hafta gazeteleri bunlardan bazılarıdır. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı Güneysu, Kıvılcım, Gülçiçek, Tan (Yugoslavya), Şafak (Yunanistan), Kandil Çocuk, Can Kardeş, Türkiye Çocuk, Azerbaycan’ın Sesi dergilerinin yanı sıra Bayrak, Çınar, Diyanet, Altınoluk dergileri de birlikte çalıştığı basın/yayım kuruluşları arasındadır.

1985 yılında Tercüman gazetesinin açtığı şiir yarışmasında mansiyon ödülü alan Yazgan, 1986 yılında Yeni Aksu dergisinin düzenlediği yarışmada birincilik ödülü, Çevre ve Orman Bakanlığının orman konulu şiir yarışmasında üçüncülük ödülü, MEB tarafından düzenlenen Yunus Emre Şiir Yarışmasında ikincilik ödülü, Hollanda Türk Kültür Merkezi’nin Şiir Yarışmasında birincilik ödülü aldı. Türkiye Yazarlar Birliğince 1995 yılında Çocuk Edebiyatı dalında Yılın Yazarı seçildi. Türkiye Yazarlar Birliği ile Anadolu Vakfı üyesidir.

2008 yılında, Şerif Aydemir, Mehmet Nuri Yardım, Muhterem Yüceyılmaz, Nidayi Sevim ve Osman Olcay Yazıcı ile birlikte Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) kurucuları arasında yer aldı.

Evli olan şair, 4 çocuk babasıdır.

Eserleri, kitapları;

(1990) – Sabır Türküsü
(1991) – Çiçek Dili
(1992) – Gökyüzü Sevinci
(1993) – Çocuk Şiirleri
(1994) – Çiçek Güzeli
(1995) – Yiğit Töresi
(2001) – Kır Gönül Zincirini gibi şiir kitaplarının yanı sıra 1995 yılında yazdığı 15 adet çocuk masal kitabı mevcuttur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz