Bertan Nogaylaroğlu

0

Bertan Nogaylaroğlu Türk Hava Kurumu Başkanı ve Em. Hv. Tüm. Gen. Hakkında merak edilen kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, askerlik görevleri, çalışmaları, kariyeri gibi bir çok sorunun cevabı. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1957 yılında dünyaya gelen Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, Kayseri, Pınarbaşı İlçesi’nde doğmuştur. !977 yılında Teğmen olarak Hava Harp Okulu Lisans eğitimini tamamlamıştır. Ardından Hava Harp Akademisi eğitimini tamamlamış ve Kurmay Subay olmuştur.

Hava Kuvvetlerinin çeşitli birliklerinde kol uçucusu, öğretmen pilot, Filo Komutanı, Harekat Komutanı görevleri ve Napoli İtalya NATO Karargah Subaylığı görevleri’nde bulunmuştur. Daha sonra Kurmay Albay rütbesi ile Hava Kuvvetleri Genel Sekreterliği görevini yapmıştır.

Tuğgeneral rütbesine terfi ettikten sonra Washington’da Silahlı Kuvvetler Ataşeliği ve Konya 3’üncü Ana Üs ve Eğitim Merkezi Komutanlığı görevlerinde bulundu. Son görevi ise Tümgeneral rütbesinde iken üstlendiği Genelkurmay Plan Prensipler Başkanlığı Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı olmuştur. 2012 senesinde kendi rızası, isteği ile emekliliğe ayrılmıştır.

17 Mart 2017 tarihinde TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevine başlamış, 13 Ekim 2018 tarihinde THK Genel Kurulunda Genel Başkan olarak seçilen isim olmuştur. Türk Hava Kurumu’nu borç batağından kurtarma vaadi ile görevi devralmıştır.

İngilizce bilmekte, evli ve bu evliliğinden bir evladı vardır. Geçmiş yıllarda Balyoz davası hükümlüsü olarak cezaevinde kalmış, Balyoz davası mağduru olan isimlerdendir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz