Berna Gözbaşı

Berna Gözbaşı hakkında merak edilenler. Aslen nereli? evli mi? eğitimi, kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Çanakkale Gelibolu’da dünyaya gelen Berna Gözbaşı’nın annesi öğretmen, babası ise astsubay olarak görev yapmıştır. 9 Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun olmuş, mezuniyetin ardından aslen baba memleketi olan Kayseri’ye dönmüştür. Kayseri’ye döndükten sonra ticaret hayatına atılmış, sıfırdan iş yaşamına başlamıştır.

Berna Gözbaşı ne iş yapıyor? iş hayatı;

Londra Metal Borsasında Uluslararası Finans, Metal Ticareti, Futures& Options üzerine eğitimini de tamamladıktan sonra, 2001 senesinde ilk şirketi olan BRN Uluslararası Danışmanlık ve Dış Ticaret Limited Şirketi’ni kurmuştur.

İhracattaki potansiyeli görünce kadın başına, Afrika’nın ücra köşelerinde pazar kovalamış, sonra hızla işleri ilerletmiş, günümüzde ise 5 kıtada 70’in üzerinde ülkeye yatak ihracatı yapar hale gelmiştir. Berna Gözbaşı iş hayatı dışında, diğer bir yandan, DTİK’de icra kurulunda yer almakta, ve Türkiye Portekiz İş Konseyi Başkanı’dır. Ayrıca, Kayseri Sanayi Odası ilk kadın meclis üyesi’dir.

Bugüne kadar, bir çok firmaya uluslararası pazarlama ve dış ticaret danışmanlığı yapmıştır. İhracata açılmamış bir çok KOBİ’yi ihracat ile tanıştırmış, 2001 ve 2006 arasında, Ortadoğu, Doğu ve Batı Afrika pazarlarında aktif olarak çalıştı, 2006’da ise yatak üretimine başlamıştır.

BRN Yatak’ı farklı paketleme yöntemleri 5 kıtada 60’dan fazla ülkeye ihraç eden bir şirket haline getirmeyi başardı. Kısa bir sürede sektörün en önemli ihracatçı firmalarından biri olan BRN Yatak ile girişimcilik ve ihracat dalında birçok ödüle layık görülmüştür.


Kayserispor macerası;

2019 yılında baba memleketi olan Kayseri’nin takımı, İstikbal Mobilya Kayserispor’a Başkan olmuştur. Futbol’un Kayseri’de en büyük sosyal aktivite olduğunu, daha öncesinde zaten takımın Yönetim Kuruluna girdiğin ardından, başkan yardımcısı seçildiğini dile getirmiştir. En sonunda ise, Yerel yöneticiler, STK’ler, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da dahi yardımları ile Başkanlık görevine getirilmiştir.

Çocukluk yıllarından beri spor ile iç içe olan Berna Gözbaşı, gençlik yıllarında iyi bir basketbol oyuncusu olduğunu, kızının da günümüzde voleybol oynadığını belirtmiştir. Sakin ve sabırlı bir karaktere sahiptir.

Gözbaşı, Süper Lig’in ilk kadın başkanı olarak ta bir ilkin altına imzasını atmıştır. Evli ve iki kızı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz