Bendevi Palandöken

0

Bendevi Palandöken aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri. Türkiye Esnaf Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı, TR-AB KİK Eski Eş Başkanı.

1949 aslen Malatya’da dünyaya gelen Bendevi Palandöken, mesleki hayatına Ankara’nın Cebeci semtinde bakkal işleterek adım atmıştır. Yine aynı dükkan devam ticari faaliyetlerini sürdürmektedir. 1965 senesinde Denetim Kurulu Üyeliğine seçilmiş, Ankara Bakkallar ve Bayiler Derneği’nde 6 sene Başkanvekilliği yapmıştır. 1984’te Dernek Başkanlığına seçilmiş, günümüze kadar tüm genel kurullar’da, üyelerden aldığı güvenoyu ile Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığı görevini devam ettirmiştir.

Ayrıca Bendevi Palandöken 1978 senesinde kurmuş olduğu Ankara Bakkallar Bayiler Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin de başkanlığını sürdürmektedir. Yine bu kurumun Başkanvekilliğini üstlenmiş, 1990’da genel kurulda yapılan Federasyon Başkanlığına seçilmiştir.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) yönetim kurulu, Başkanvekilliği, Konfederasyon Genel Başkanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Karma İstişare Komitesi Eş Başkanlığı, Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı Başkanlığı gibi görevlerde bulunmuştur. Avrupa Akdeniz Esnaf Sanatkarlar İşletmeleri ve KOBİ Birliğinin (EUROMED) Başkanvekilliği, TC Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İcra Komitesi Üyeliği, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de devam ettirmektedir.

2018 yılında Zincir Marketler’den sonra Esnafı en çok halk ekmek zorluyor diye açıklama yapmıştır. 2013 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti ile barış sürecini yönetecek 63 kişilik Akil İnsanlar listesinde Karadeniz Bölgesi Temsilcisi olarak yer almıştır. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz