Bedrettin Aydoğdu

Bedrettin Aydoğdu hakkında merak edilenler. Aslen nereli? kaç yaşında? iş hayatı ve kısaca biyografi bilgileri.

Henüz 10 yaşında iken soğan, sarımsak soyarak kebapçılığa başladığını belirten Bedrettin Aydoğdu Türkiye’de Bedri Usta markası ile zincir haline gelmeyi başaran başarılı girişimci isimler arasında yer almaktadır. 12 yaşında iken yaşadığı Adana’dan İstanbul’a kaçmış, hatta ilk zamanlarda köprü altlarında yatmış ancak sabrı ve azmi ile biriktirdiği paraları iyi değerlendirmiş ve Bedri Usta markası ile dünyaya açılmayı başarmıştır.

1970 yılında Adana’da dünyaya gelmiş, baba tarafından aslen Mardin‘lidir. Aydoğdu’nun 9 kardeşi de kendisi gibi kebapçı’dır. İstanbul’a ilk geldiğinde Laleli’de çalışmaya başlamış, ancak aldığı günlük yevmiyesinin otel parasına yetmemesi sebebi ile 2 yıl kadar köprü altında, sokak çocukları gibi yaşantısını sürdürmek zorunda kalmıştır. Hatta aldığı paralardan yemeğini bile kısmış ve bir süre sonra dürümcü dükkanı açmayı başarmıştır. İlk zamanlar Meşhur Yüzevler’i kurmuş uzun sürenin ardından 8 şube açmayı başarmış, günümüzde Türkiye dışında Bedri Usta markasıyla Almanya, Azerbaycan ve İtalya ile yurtdışı serüvenine atılmayı hedeflemiştir.

Bedrettin Aydoğdu İstanbul macerası;

İstanbul’a ilk geldiği yıllarda bir gün sokakta televizyon programı için kimsesiz çocuklar adına gerçekleştirilen program da sunucunun kendisi ile röportaj yaptığını ve kendisinin kimsesiz olmadığını söylemiştir. 9 kardeşi ve ailesi olduğunu, çalıştığını ancak parasının yetmediği için sokakta kaldığını belirtmiştir. Bunun üzerine kanalın program da yayınlanması sonucu annesi ve babasının da programı izlemesiyle hemen yanına geldiklerini belirtmiştir. Daha sonra biriktirmiş olduğu paralar ile tekrar ailesiyle Adana’ya dönmüş 14 yaşında evlenmiştir. 20 yaşına geldiğinde ise 4 çocuğu olduğunu vatani görevinin ardından ise tekrar İstanbul’a dönüş vaktinin geldiğini anlamış ve tekrar İstanbul’a dönmüştür.


O dönemde biriktirdiği paralar ile İstanbul’da bir dükkan açabilecek kadar birikimi olmuş ve sokak arasında dürüm satmaya başlamıştır. Dürümcüyü dükkana çevirmiş, Ziyapaşa’da Yüzevler Kebapçısı’nı açmıştır. Abisinin Almanya’da bir restaurant’ta çalıştığını ve işlerin iyi gitmesi ile birlikte abisini de yanına çağırmış ve ortak olarak birlikte çalışmayı sürdürmüştür. Bir süre sonra abisi ile anlaşamamış ve kendi markasını kurmaya karar vermiştir.

İşler her geçen gün büyümüş ve günümüzde Franchise vermeye başlamıştır. En büyük şubesi ise Kalamış’tadır. Toplam 800 kişiyi ağırlayabilecek bir kapasiteye sahiptir. Ortadoğu’dan ve Avrupa’dan sık sık yatırım için talepler almakta, hedefi ise Adana Kebabı’nı dünyaya yedirmektir.

Adana Kebabının tescili Bedri Usta’da;

Dünya’da Adana Kebabı’nın ilk tescilini alan isimdir. Günümüzde Restoran’larda Adana Kebap yazılamayacağını, tescilinin kendisinde olduğunu, ancak vakit bulamadığı için de bu durumun peşine düşmediğini dile getirmiştir.

Şubeleri nerede?;

Kalamış, Emaar AVM, Kandilli Boğaziçi Evleri, Istwest AVM, Bahçeşehir-Akbatı AVM, Koşuyolu, Suadiye, Kızıltoprak, Bodrum, Ankara, Florya, Küçükçekmece, Tekirdağ, İzmit, Şekerpınar.

Ekran severler tarafından ise Fox Tv ekranlarında yayınlanan The Taste Türkiye isimli yarışma programı ile adından söz ettirmiştir.

Bedri Usta’nın resmi web sitesini ziyaret ederek daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. http://bedriusta.com

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz