Bedia Akartürk

Bedia Akartürk albümleri, yaşı, memleketi ve kısaca hayatı hakkında bilgiler. Türkü severlerin geçmiş yıllardan günümüze büyük bir keyifle dinlediği duayen sanatçılarımızdandır. Bu nedenle özellikle türkü severler ve hayranları usta sanatçı hakkında her bilgiyi merak etmektedir.

Bedia Akartürk Kimdir?

Bedia Akartürk Türk Halk Müziği sanatçısı, şarkıcı, müzisyen.

Bedia Akartürk Nereli?

Bedia Akartürk Konya’lıdır. Baba tarafından aslen Konya, Bozkır Yörüklerinden, anne tarafından ise İzmir Ödemiş’lidir.

Babasının da sesinin çok güzel olduğunu ve ondan türküler dinleyerek büyüdüğünü belirtmiştir. Ayrıca annesinin hem sesinin güzel olduğunu, hemde çok güzel ud çaldığını, sesinin güzelliğinin genetik olduğunu belirtmiştir. Babası Ödemiş Musiki Cemiyeti’ne üye olduğu için babası ile sürekli oraya babasıyla gidip gelmiştir.

Evin tek çocuğu olduğu için her dediğinin yapıldığını belirten usta sanatçı, annesi, babası ve çok sevdiği anneannesinin hep üzerine titrediklerini dile getirmiştir. Kız Meslek Lisesi mezunu’dur. O nedenle dikiş ile arası çok iyidir. Boş zamanlarında bir şeyler dikmekten, yeni bir şeyler üretmekten aynı zamanda evi ile ilgilenmekten keyif almaktadır. Annesinin ilk eşinden Lütfiye isminde bir ablası vardır. Ablası’da yaşamını yitirmiştir. Annesinin mezarını ise 2015 senesinde Bornova’dan aldırmış ve Ödemiş Birgi Mezarlığına naklettirmiştir. Annesi o dönemlerde Ödemişte Sarı Emine olarak tanınırmış.
Bedia Akarturk1

Bedia Akartürk Boyu, Kaç Yaşında?

Bedia Akartürk 81 yaşındadır. Doğum tarihi 4 Şubat 1941, burcu kova, boyu ise 1.59 cm.

Bedia Akartürk Evlilik Hayatı;

Bedia Akartürk ailenin tek çocuğu olduğu için babasının soyadını evlendiğinde de değiştirmemiş ve aynı soyadını, Akartürk olarak kullanmaya devam etmiştir. Atilla Bey ile evlenmiş ve bu evliliğinden Nihan Yıldız isminde bir kızı vardır. Ayrıca eşinden 3 üvey çocuğu vardır. Eşi Atilla Seller 2007 yılında vefat etmiştir.

Konya’da bir çok kez uzun soluklu programlar yapmıştır. Konya’ya apayrı bir sevgi beslemekte, mutlaka her albümünde, konserinde ve CD’sin mutlaka bir Konya Türküsü vardır. Bir Lakabı’da Konya Bülbülü’dür. Bu isimle 2 CD yapmıştır.
Bedia Akarturk2
Albümleri;

Çıkarmış olduğu sayısız albümlerin yanı sıra toplam 6 sinema filminde de rol almıştır. Filmlerde Kazım Kartal, Ahmet Mekin, Emel Aydan, Mustafa Yavuz, Dinçer Çekmek ve Sırrı Elitaş gibi usta oyuncular da rol almıştır.

Gövel Ördek, A Guzum, Konya Bülbülü, Özür Diliyorum Senden, Vardın Hint Eline, Aslan Mustafam, Meramdaki Bağlar, Aldın Aklımı Bir Bakışta, Yeşil Yaylı Geliyor, Kullar Olam, Eşref, 365 Günüm Yandı Ha Yandı, Elmaların Yongası, Güm Yükü, Su Akar Güldür Güldür ve Asker Yolu.

Sanat hayatına Ödemiş Musiki Cemiyetinde başlayan Bedia Akartürk, 9 yıl İzmir Radyosunda çalışmış ardından Ankara radyosuna geçmiştir ve yine Ankara radyosundan emekli olmuştur. Geçmiş yıllarda Paris Olympia’da verdiği konser ile Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmiş ve hafızalara kazınmasını sağlamış yegane sanatçılardandır. Usta sanatçının hayatı Turnanın Türküsü ile kitaplaştırılmıştır.

(Daha önce bir çok kez kaynaklardan ve Samsun Ladik Şıhlı Köyü sakinlerinden kendi memleketlerinden olduğu yönünde bilgilere ulaşılmıştır. Ancak kendi ağzından vermiş olduğu bir röportaj esas alınarak Konya’lı olduğu belirtilmiştir.)

2023 yılında estetik ameliyat olduğu açıklanan usta sanatçının, yüz gerdirme yaptırdığı aktarılmıştır. Ameliyat sonrasında hayranlarının kendisini hep genç ve güzel görmelerini istediğini dile getirmiştir.

Usta sanatçının resmi instagram hesabı @bedia.akarturk ‘dur.


5 Yorumlar

  1. Bedia akartürk aslen corum iskilip harun köylüdür asıl ismide ayşe canlı dır aslını saklayan bir sanatçıdır her türlü aslı corumludur

  2. Aslı Konyalıdır. Aslını hep gizlemiştir. Bir ara ağzından Manisalı olduğunu da söylemiştir. saklamasının sebebi sülalesinin tepkisindendir. Obruk bucağından olduğu söylenmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz