KimNereli.net

Bedia Akartürk

Bedia Akartürk Kimdir?

Bedia Akartürk
Gerçek adı: Bedia Akartürk
Doğum Tarihi: 04/02/1941 (78 yaşında)
Eğitim Durumu: Lise
Medeni Hali: Boşanmış
Boy: 1.59
Burç: Kova
Meslek: Şarkıcı
Doğum yeri: İzmir Ödemiş

Bedia Akartürk Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Bedia Akartürk kimdir? aslen nereli? albümleri, yaşı, memleketi ve kısaca hayatı hakkında bilgiler. Türkü severlerin geçmiş yıllardan günümüze büyük bir keyifle dinlediği duayen sanatçılarımızdandır. Bu nedenle özellikle türkü severler ve hayranları usta sanatçı hakkında her bilgiyi merak etmektedir.

Kısaca hayatı, ailesi, doğum tarihi ve özgeçmiş bilgileri;

1941 yılının Şubat ayında dünyaya gelen usta sanatçı Bedia Akartürk’ün burcu, Kova’dır. Baba tarafından aslen Konya‘lı, Bozkır Yörüklerinden, anne tarafından ise İzmir Ödemiş’lidir. Babasının da sesinin çok güzel olduğunu ve ondan türküler dinleyerek büyüdüğünü belirtmiştir. Ayrıca annesinin hem sesinin güzel olduğunu, hemde çok güzel ud çaldığını, sesinin güzelliğinin genetik olduğunu belirtmiştir. Babası Ödemiş Musiki Cemiyeti’ne üye olduğu için babası ile sürekli oraya babasıyla gidip gelmiştir.


Evin tek çocuğu olduğu için her dediğinin yapıldığını belirten usta sanatçı, annesi, babası ve çok sevdiği anneannesinin hep üzerine titrediklerini dile getirmiştir. Annesinin ilk eşinden Lütfiye isminde bir ablası vardır. Ablası’da yaşamını yitirmiştir. Annesinin mezarını ise 2015 senesinde Bornova’dan aldırmış ve Ödemiş Birgi Mezarlığına naklettirmiştir. Annesi o dönemlerde Ödemişte Sarı Emine olarak tanınırmış.

Evlilik hayatı;

Ailenin tek çocuğu olduğu için Bedia Akartürk bu nedenle babasının soyadını evlendiğindede değiştirmemiş ve aynen Akartürk olarak kullanmaya devam etmiştir. Atilla Bey ile evlenmiş ve bu evliliğinden Nihan Yıldız isminde bir kızı vardır. Ayrıca eşinden 3 üvey çocuğu vardır. Eşi Atilla Seller 2007 yılında vefat etmiştir.

Konya’da bir çok kez uzun soluklu programlar yapmıştır. Konya’ya apayrı bir sevgi beslemekte, mutlaka her albümünde, konserinde ve CD’sin mutlaka bir Konya Türküsü vardır. Bir Lakabı’da Konya Bülbülü’dür. Bu isimle 2 CD yapmıştır.

Kız Meslek Lisesi mezunu’dur. O nedenle dikiş ile arası çok iyidir. Boş zamanlarında bir şeyler dikmekten, yeni bir şeyler üretmekten aynı zamanda evi ile ilgilenmekten keyif almaktadır.

Bedia Akartürk Albümleri;

Çıkarmış olduğu sayısız albümlerin yanı sıra toplam 6 sinema filminde de rol almıştır.

Gövel Ördek, A Guzum, Konya Bülbülü, Özür Diliyorum Senden, Vardın Hint Eline, Aslan Mustafam, Meramdaki Bağlar, Aldın Aklımı Bir Bakışta, Yeşil Yaylı Geliyor, Kullar Olam, Eşref, 365 Günüm Yandı Ha Yandı, Elmaların Yongası, Güm Yükü, Su Akar Güldür Güldür ve Asker Yolu.

Sanat hayatına Ödemiş Musiki Cemiyetinde başlayan Bedia Akartürk, 9 yıl İzmir Radyosunda çalışmış ardından Ankara radyosuna geçmiştir ve yine Ankara radyosundan emekli olmuştur.

Geçmiş yıllarda Paris Olympia’da verdiği konser ile Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmiş ve hafızalara kazınmasını sağlamış yegane sanatçılardandır.

(Daha önce bir çok kez kaynaklardan ve Samsun Ladik Şıhlı Köyü sakinlerinden kendi memleketlerinden olduğu yönünde bilgilere ulaşılmıştır. Ancak kendi ağzından vermiş olduğu bir röportaj esas alınarak Konya’lı olduğu belirtilmiştir.)


Etiketler: ,

YORUMLAR

Yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. Soner Alp Vardarlı 8 Mayıs 2017

    Baba tarafından aslen Konya’lıdır. Açıklamaları da vardır. Samsun bilgisi yanlış

  2. sabri kavaklı 15 Mayıs 2017

    bedia akartürk ün aslen sivas ili yıldıeli ilçesi seyfali tekkesi köyü olduğunu yıldızeli yaşlıları söylemektedirler.

Bedia Akartürk
Gerçek adı: Bedia Akartürk
Doğum Tarihi: 04/02/1941 (78 yaşında)
Eğitim Durumu: Lise
Medeni Hali: Boşanmış
Boy: 1.59
Burç: Kova
Meslek: Şarkıcı
Doğum yeri: İzmir Ödemiş
Popüler Kişiler Tümü
1.

Yusuf Aktaş

401.255 kez okundu

2.

Beren Saat

394.734 kez okundu

3.

Fuat Güder

316.577 kez okundu

4.

Tarık Akan

296.879 kez okundu

5.

Tarkan

231.841 kez okundu

6.

Mustafa Miraç Kaya

228.539 kez okundu

7.

Volkan Demirel

225.224 kez okundu

8.

Emre Mor

200.041 kez okundu

9.

Azad Yılmaz

198.189 kez okundu

10.

Ersay Üner

195.532 kez okundu