Başak Demirtaş

Başak Demirtaş aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Hanım hakkında merak edilen soruların cevapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1977 yılında dünyaya gelen Başak Demirtaş baba tarafından aslen Diyarbakır’lıdır ve Diyarbakır’da doğmuştur. Annesi ev hanımı, babası ise işçi emeklisidir. Babası’da gençlik yıllarında eşi gibi siyaset ile ilgilenmiş, 80 darbesinde Başak Hanım henüz 5 yaşında iken babası hapis yatmıştır.

Eşi Selahattin Demirtaş ile çocukluk yıllarından tanışıklığı bulunan Demirtaş, aynı mahallede oturmuş henüz 15’li yaşlarda iken tanışmışlardır. Ardından evlenmişlerdir bu evliliklerinden iki kızı vardır.

14 seneden fazladır öğretmenlik mesleğini sürdüren Başak Demirtaş, en son memleketi Diyarbakır’da bir köy okulunda öğretmen olarak çalışmıştır. Özellikle eşi gibi kendisi de müziğe oldukça ilgilidir, ayrıca bisiklete binmek, fotoğraf çekmek ve dağ gezileri en sevdiği hobileri arasında yer almaktadır. Çocuk gelişimi uzmanı ve ana okulu öğretmeni olan Başak Hanım’ın iki kızı vardır, çocuklarının isimleri ise Delal ve Dilda’dır. Çocukları konservatuvar’da okumaktadırlar. Kızları babaların bestelerini seslendirmekte, gitar ve saz çalabilmektedirler.

Günümüzde eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Hanım’ın ismi sıkça medya da Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçmektedir. ilerleyen günlerde aday olabileceği belirtilmekte, aday olması yönünde de ciddi bir talep söz konusudur. Yaşantısını günümüzde ailesi ile birlikte Diyarbakır’da sürdürmektedir. Eşi ise bilindiği üzere uzun süredir cezaevinde’dir.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz