Ayumi Takano

Türkiye sunduğu programlar, rol aldığı sinema ve diziler ile adını duyuran Ayumi Takano 1973 yılında Japonya Tokyo’da dünyaya gelmiştir. Balık Burcudur.

Tokyo’da yetişen Ayumi Takano ülkesi Japonya’da Nihon Üniversitesi Sanat Fakültesi (Nichigei) Tiyatro Bölümü’nde eğitim almış ardından televizyon ve dramaturji bölümünden mezun olmuştur. Diğer bir yandan yine kendi ülkesinin önde gelen oyunculuk ajansı Oscar Promotion’da oyunculuk dersleri almıştır. 1999 senesine kadar ise bu ajansa bağlı olarak modellik ve oyunculuk yapmıştır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra 1997 senesinde Türkiye’ye gelen Ayumi Takano tesadüfen Herşey Çok Güzel Olacak sinema filminin setinde bulunmuş ardından bu filmde Shav Mei ile rol almıştır. Türkiye’yi çok sevdiğini belirten Ayumi Takano daha sonra İstanbul’da yaşamaya karar vermiş ve Marmara Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde Yüksek lisans yapmıştır.

Türkçe, Japonca ve İngilizce bilen başarılı oyuncu 2010 yılında Japonya Dışişleri Bakanlığı tarafından Japonya’nın Türkiye dostluk Elçisi seçilmiştir.

Babası aşçı, annesi ise beslenme uzmanı olan Ayumi Takano bu nedenle yemek kültürü açısından zengin bir ortamda yetişmiştir. 2014 yılında ise bu tecrübesi ile Ayuminin Mutfağı isimli kitabı okur severler ile buluşturmuştur.

Türkiye’de bugüne kadar Herşey Çok Güzel Olacak, Aşkım Aşkım, Yeşil Işık, G.O.R.A, Hadi Uç Bakalım, Hayat Bilgisi, Japonyalı Gelin, Ağa Kızı, Hırsız Var dizi ve sinema filmlerinde rol almıştır. Ayrıca bir çok kez hem Japonya’da hemde Türkiye’de tiyatro sahnelerinde yer almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz