Aysu Türkoğlu

0

Aysu Türkoğlu Milli yüzücü. Hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kısaca kariyeri, ailesi, biyografi ve hayatı.

Aysu Türkoğlu Kimdir?

Aysu Türkoğlu Maraton Kanal Yüzücüsü. Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Bölümü’nde eğitim görmüştür. Henüz 7 yaşında yüzme sporuna başlayan Türkoğlu, Bodrum Fen Bilimleri Lisesi mezunudur.

Aysu Türkoğlu Nereli?

Aysu Türkoğlu aslen Muğla doğumludur. Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde dünyaya gelmiştir.

Aysu Türkoğlu Boyu, Kaç Yaşında?

Aysu Türkoğlu 23 yaşında ve 1.73 boyundadır. Doğum tarihi 2 Mayıs 2001, burcu boğa, kilosu ise 67’dir.
Aysu Turkoglu3 jpg
Kısaca Hayatı:

Başarılı isim, 2 Mayıs 2001 tarihinde Muğla Bodrum’da doğmuştur. Bodrum Fen Bilimleri Lisesi’ni 2019 yılında tamamlamıştır. Ardından eğitim hayatına Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Bölümünde devam etmiştir. Ailesi hakkında pek bir bilgi bulunmayan genç sporcunun babasının ismi Mustafa Türkoğlu’dur.

Henüz 7 yaşında ablasını örnek alarak yüzme sporuna başlamıştır. Daha sonra Bodrum Spor Yüzme Kulübü’ne katılan Türkoğlu, 14 yaşında yüzmenin açık su branşı ile devam etmiştir. Genel olarak 5-7, 5-10 kilometrelik mesafelerde yarışmıştır. İlk katıldığı Uluslararası Aquamasters yüzme yarışmasında 6 kilometrelik parkurda kadınlar klasman 1.si olmuştur.

Aysu Türkoğlu Ne Yaptı?

Aysu Türkoğlu 2022 yılının Temmuz ayının 29’unu 30’a bağlayan gece Manş Denizini 16 saat 28 dakika ve 60 kilometre yüzerek geçen en genç Türk sporcusu olmuştur. Kuzey Kanalı’nı yüzerek geçen ilk Türk kadın ve en genç Türk sporcu olmayı başarmıştır.

Sıkı bir Galatasaray taraftarıdır. Yarışlara Galatasaray Marşı dinleyerek motive olduğunu dile getiren başarılı sporcu, teknik direktör Okan Buruk ve futbolcularla tanışmış, antrenman ziyaretinde bulunmuştur.

Resmi instagram hesabı @aysu.turkoglu ‘dur.
Aysu Turkoglu2 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz