Aylin Cesur

1

Aylin Cesur İYİ Parti Isparta Milletvekili olarak siyaset hayatını sürdürmektedir. Peki kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1975 yılında öğretmen anne ve babanın kızı olarak aslen Eskişehir’de dünyaya gelen Aylin Cesur ilköğretim ve Ortaokul tahsilini doğup büyüdüğü şehirde tamamlamış ve tüm okulları 1. olarak bitirmiştir. Yine o yıllar içerisinde bir çok kez şiir, resim, karikatür ve matematik yarışmalarında Türkiye 1.likleri elde etmiştir.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuş, mezun olduktan sonra acil müdahale, yoğun bakım doktorluğu ve işyeri hekimliği sertifikaları almıştır. Bir süre Ankara Sevgi Hastanesi bünyesinde Acil ve Yoğun Bakım Sorumlu Doktoru olarak çalışmıştır.

Mesleğinde gerekli olan Mecburi Hizmet görevini Yozgat’ın Sorgun İlçesinde Gedikhasanlı Sağlık Ocağı ardından, Ankara Keçiören Aktepe 8 No’lu Ana Çocuk Sağlığı Merkezi ve Ankara Numune Hastanesi VIP ve Özel Kat Sorumlu Doktoru olarak yapmıştır.

1996 senesinde Cumhurbaşkanlığı Acil Sağlık Sistemi’ne seçilen Aylin Cesur, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel‘in Özel Doktor Ekibinde yer almıştır. Görevi sırasında Gazi Üniversitesi Biyokimya Anabilimdalı’nda doktorasını tamamlamış ve Diyabet, tiroid ve DNA ilişkisi üzerine tez hazırlamıştır.

16 Mayıs 2000 tarihinde Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı görevini tamamlaması ile Demirel tarafından, 9. Cumhurbaşkanı Özel Doktoru olarak görevlendirilmiştir. 2004’te Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nce Kıdemli Doktor Unvanı verilmiş, 2008 senesine kadar 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Özel Doktorluğu görevini üstlenmiştir. Ayrıca Özel Kalem Müdürlüğü ve Başdanışmanı olarak görev yapmış ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı’na atanarak Türkiye Cumhuriyeti’nin en genç ve ilk kadın Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Unvanı’nı alan isim olmuştur. Demirel’in yaşamını yitirmesinin ardından kendisine Türk Milleti tarafından Demirel’in Manevi Kızı ünvanı verilmiştir.

İngilizce bilmektedir, eşi ise Prof. Dr. Mustafa Cesur’dur.

1 Yorum

  1. Tüm tahsilini 1. likle bitirmiş bir doktoru ve başarılı bir hanımı SALDA GÖLÜ’nün kumları ile anmak talihsizlik. Kullandığı ifadeler ne mensubu olduğu partiye nede kendine yakışmış. Değişik bir FANTAZİ olmuş.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz