Aydın Harezi

Aydın Harezi aslen nereli? Ünlü iş adamı, hakkında merak edilenler. Kimdir? Klasik Otomobil Koleksiyonunda hangi araçlar vardır? Ne iş yapıyor? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1958 yılında İstanbul Yeşilköy’de dünyaya gelen Aydın Harezi baba tarafından aslen İran kökenlidir. İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini doğup büyüdüğü Yeşilköy’de tamamlamıştır. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünü kazanmış ancak o dönemde terör olayları nedeni ile yurt dışına gitmek zorunda kalmıştır. Ardından Cambridge Üniversitesinde Fizik ve Matematik okumuş, ikinci olarak ise Amerika’da Indiana Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirmiştir.

Aydın Harezi iş hayatı, ne iş yapıyor;

Türkiye’ye döndükten sonra iş hayatına atılmıştır. Günümüzde sahibi olduğu Ortadoğu Medikal Türkiye’ye lazer epilasyon cihazını ilk getiren firma’dır. 1995 senesinden beri dermatoloji ve medikal estetik alanlarında faaliyet göstermektedir. Sektöre ilk olarak Sharplan lazerlerinin Türkiye distribütörü olarak girmiş, 1996 yılından itibaren de Cynosure lazer firmasının Türkiye distribütörlüğünü yapmıştır.

Aydın Harezi klasik otomobil tutkusu;

Çok küçük yaşlarda hobi olarak gördüğü klasik otomobil merakı ilerleyen zamanlarda tutkuya dönüşmüştür. Oyuncak arabası ile oyun oynamadan annesinin kendisine yemek yediremediğini bir röportaj’da dile getirmiştir. Günümüzde çok geniş bir klasik otomobil koleksiyonuna sahip olan Aydın Harezi bereketi kaçmasın diye saymak istemiyorum dediği koleksiyonunda 7 adet Mercedes-Benz araca sahiptir. İlk klasik otomobili 1941 model Mercedes-Benz Cabriolet B’dir. Araç 2. Dünya Savaşı döneminde binek araç üretimi bünyesinde sınırlı sayıda üretilmiştir. Sayabileceğimiz bazı modeller 1968 model Mercedes-Benz 280 SL Pagoda, Ford Fairlane, Rolls Royce Corniche, 1969 model 300 SEL ve 1972 model 350 SL. Bunların dışında bir çok araca daha sahiptir. Hayalinde mutlaka bir gün sahip olmadığı klasik otomobil ise Martı kanatlı diye tabir edilen 1958 model Mercedes-Benz 300 SL Gullwing’dir. Ancak bu arada sahip olmak gün geçtikte zorlaşıyor demiştir. Çünkü aracın fiyatı günümüzde ortalama 1 milyon dolar civarında’dı, ayrıca rallilere katılmış bir araç olursa rakamın 6 milyon dolara kadar çıktığını belirtmiştir.

Klasik Otomobil Kulübü Eski Başkanları arasında yer alan Aydın Harezi ayrıca İstanbul Rotary Kulübü Genel Sek, 1907-FB, TEGV Müteveli Heyeti nde yer almaktadır.

Aydın Harezi Reyhan Hanım ile evlidir ve bu evliliğinden Ali ile Alev isimlerinde bir kızı bir de oğlu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz