Aydın Adnan Sezgin

İYİ Parti Aydın Milletvekili Emekli Büyükelçi Aydın Adnan Sezgin aslen, Aydın İli, Efeler İlçesi, Cuma Mahallesinde dünyaya gelmiştir.

İlköğretim ve Ortaokul tahsilini Ankara ve Paris‘te tamamlamıştır. Ardından Ankara Tevfik Fikret Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun olan Adnan Sezgin Paris Pantheon-Assas Üniversitesi’nde Ekonomi ve Uygarlıklar alanında yüksek lisans yapmıştır.

1982’de Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı sınavını 1. olarak kazanmış Bakanlığa girmiş ve Uluslararası Ekonomik İşler Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başlamıştır.

İYİ Parti kurucuları arasında yer alan Aydın Adnan Sezgin, Dış Politikadan ve Türk Dünyasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini sürdürmektedir.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan 27. Dönem Milletvekili seçimlerinde Aydın Milletvekili seçilen Aydın Adnan Sezgin, evlidir ve bu evliliğinden bir kızı vardır. Eşi Büyükelçi Ayşe Sezgin’dir. Kızı Dilara Sezgin ise serbest avukat olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz