Aslı Aydıntaşbaş

0

Aslı Aydıntaşbaş hakkında merak edilen kaç yaşında? aslen nereli? evli mi? eğitimi, gibi bir çok sorunun cevabı. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1973 yılının Şubat ayında İstanbul’da dünyaya gelmiş, Balık burcudur. Robert College ve ABD Maine’de Bates College mezunu olan Aydıntaşbaş daha sonra New York Üniversitesi’nde gazetecilik ve Ortadoğu üzerine yüksek lisans yapmıştır. Cumhuriyet gazetesi ile birlikte gazetecilik yaşantısına adım atan Aslı Aydıntaşbaş, Bosphorus Chronicle, Yeni Yüzyıl, NTV, Radikal, Sabah, Habertürk.com, Habertürk TV, Akşam ve Milliyet gazetesi köşe yazarı, muhabir, Washington temsilcisi ve Ankara temsilcisi olarak görev almıştır.

İsmi ilk olarak Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde Ortadoğu konuları üzerine yazdığı haberlerde, dış politika muhabiri olarak duyulmuştur. Gazeteci kimliği ile birlikte, defalarca Kuzey Irak’ta bulunmuştur. O dönemlerde, Mesut Barzani, Celal Talabani ve Hoşyar Zebari gibi Ortadoğu’nun önemli isimleri bir araya gelmiştir. Kısa süre sonra kurmuş olduğu bu bağlar neticesinde, Sabah gazetesi Ankara temsilciliğini üstlenmiştir. Yeni Yüzyıl Gazetesi kapanınca Sabah Gazetesi’ne geçmiş ve 2005 senesinde kadar Washington muhabiri olarak görev yapmıştır. The New York Times, The Wall Street Journal gibi gazetelerde haber ve makaleleri yayımlanmıştır.

Bir dönem Skytürk 360 ekranlarında, Sıcak Temas isimli programı hazırlamış, Milliyet gazetesi dış haberleri sayfasında köşe yazıları yazmış, 2013 yılının Mayıs ayından itibaren CNN Türk ekranında, Karşı Gündem adlı programı hazırlamış ve sunmuştur.

7 Ağustos 2007 yılında iş adamı Ekin Alptekin ile dünya evine girmiş Nikah şahitliğini ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli yapmıştır. Düğünün de Fener Rum Patriği Bartholomeos, onur konuğu olarak yer almıştır. Ancak evliliği 2008 yılında son bulmuştur.

Aslı Aydıntaşbaş günümüzde Cumhuriyet Gazetesi’ne köşe yazıları yazmaya devam etmektedir.

Kitapları;

(2016) – Trouble on the Tracks: Averting the Turkey-EU “Train-Wreck”
(2016) – The Good, the Bad, and the Gülenists: The Role of the Gülen Movement in Turkey’s Coup Attempt.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz