Aşkın Nur Yengi

Eğitim öğretim hayatına İstanbul Erenköy İlköğretim Okulu ile başlayan Aşkın Nur Yengi ortaokulu Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Çello öğrenciliği ile devam etmiş bu yıllarda Sezen Aksu’nun vokalisti olarak müzik hayatına adım atmıştır. İlk albümünü 1990 senesinde Sevgiliye ile çıkartmış ve ciddi bir satış rakamına ulaşarak 90’lı yıllara damga vurmayı başarmıştır.

İstanbul doğumlu sanatçı aslen anne tarafından Trabzon, baba tarafından ise Erzincan’lıdır.

2006 ve 2012 yılları arasında usta oyuncu Haluk Bilginer ile bir evlilik gerçekleştirmiş ancak boşanmışlardır. Bu evliliğinden Nazlı Bilginer isminde bir kızı vardır. 2017 yılında ise Haluk Bilginer ve Yengi çiftinin tekrar evlenecekleri ve nikah masasına oturacakları gündeme gelmiştir.

1987 yılında Aşkın Nur Yengi ve Harun Kolçak Güzel Şeyler Söyle şarkısı ile Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalleri’ne katılmıştır. Bugüne kadar Sevgiliye, Hesap Ver, Sıramı Bekliyorum, Karaçiçeğim, Haberci, Aşk Kazası, Peşindeyim, Aşkın Nur Yengi, Yasemin Yağmurları, Aşk’ın Şarkıları ve Gözümün Bebeği isimli albümleri müzik piyasasındaki yerini almıştır.

3 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz