Asiye Dinçsoy

Asiye Dinçsoy hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kaç yaşında? nerede doğdu? aslen nereli? hangi sinema ve dizilerde rol almıştır? Eğitimi, çalışmaları, kariyeri, Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Asiye Dinçsoy 22 Mart 1979 tarihinde Aydın’da dünyaya gelmiş, aslen Aydın Söke’lidir. Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunu olan oyuncu, oyunculuğa Arka Sokaklar (2006) televizyon dizisi ile adım attı. Sonrasında Doktorlar (2007) dizisinde rol aldı. 2007-2008 yıllarında Şahan Gökbakar’ın Recep İvedik 1 ve 2 filmlerinde rol alarak tanındı.

2009 yılında Adana Altın Koza Film Festivali’nde “Hayatın Tuzu” filmindeki Meryem rolüyle Umut Veren En İyi Genç Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olurken, 2012 yılında 44.Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nde “Press” filmindeki Songül rolü ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünün de sahibi olmuştur. 2013 yılında Semir Aslanyürek’in Lal filminde Hüsniye rolünü oynamış burada da başarısını göstermiştir. Ödül almaya doyamayan ünlü oyuncu, 2016 yılında “Toz Bezi” filmindeki Nesrin rolü ile 35. İstanbul Film Festivali ,21. Nürnberg Ger-TR Film Festivali ve 27. Ankara Film Festivali’nden “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülmüştür.


2018 yılında İşçi Filmleri Festivali’nin sunuculuğunu üstelenen başarılı oyuncu, açılış sunumunda keşke İFF hiç olmasa bu son festival olsa ve sınıf meselesi çözülse demiş ve bu söylemiyle Festivale katılanların desteğini almıştır.

Birçok filmde yer almanın gururunu yaşayan oyuncunun yer aldığı filmlerin bazıları şu şekildedir; Kaygı, Toz Bezi, Lal, Yozgat Blues, Gelecek Uzun Sürer, Öfkeli Çılgınlık Karamsar Çile, Saç, Press, Hayatın Tuzu, Recep İvedik, Fırtına, Recep İvedik 2’tir.

Asiye Dinçsoy Ödülleri

21. Nürnberg Türkiye/Almanya Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu, Toz Bezi (2016)
35. İstanbul Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu, Toz Bezi (2016)
27. Ankara Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu, Toz Bezi (2016)
44. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Press (2012)
44.Siyad Türk Sineması Ödülleri – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Press (2012)
16. Adana Altın Koza Film Festivali – Umut Veren En İyi Genç Kadın Oyuncu, Hayatın Tuzu (2009)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz