Arya Güneş

2004 yılında doğan Arya Güneş, aslen İzmir doğumludur ve Sonat adında ikiz kardeşi vardır. Doktor olan anne ve babası Arya’nın henüz küçük yaşlardayken müziğe olan yeteneğini farkederek onu konservatuvara yönlendirdiler. Arya, müzik eğitimine 6 yaşındayken başladı. Arya’nın eğitmeni Prof. Dr. Çağlayan Ünsal Sümer, Arya’ya 3 yıl önce viyolonsel çalmasını tavsiye etmiştir.

İspanya’da düzenlenen II. Lutheries Clar Uluslararası Viyolonsel Yarışması’na katıldı. Arya Güneş yarışmada kendi yaş kategorisinde birinci olarak Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etti. Arya, yarışmadaki birinciliği sayesinde İspanya’da bu yıl 5’incisi düzenlenecek olan ‘CellosMagic Festivali’nde 22-28 Temmuz tarihinde konser vermeye hak kazandı.

Aynı zamanda Litvanya’nın Kaunas şehrinde düzenlenen bir müzik yarışmasına katıldı. Yarışmaya 18 ülkeden yaş aralıkları 10 ile 23 arasında değişen 590 yarışmacı arasında jüri özel mansiyon ödülünü kazandı. Müziğini geniş kitlelere duyurmak isteyen Güneş, şu an İzmir’de yaşamaktadır ve eğitimine de orada devam ediyor.

Arya Güneş, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Ortaokulu Müzik Bölümü Viyolonsel Sanat Dalı öğrencisidir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz