Alptekin Ertürk

Alptekin Ertürk en son Şahsiyet isimli dizi de Selim karakteri ile oyunculuk kariyerini sürdürmüştür. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Alptekin Ertürk Kimdir? Nereli?

1954 yılında dünyaya gelen usta oyuncu aslen Eskişehir doğumludur. İlk tiyatro sahne deneyimini 6 Mayıs 1972 tarihinde okul tiyatrosunda iken gerçekleştirmiştir. Ardından sanat hayatına özel tiyatroda oyunculuk ve devlet tiyatrosunda figüranlık yaparak devam etmiştir. O dönemde Ankara Devlet konservatuvar sınavlarına girerek tiyatro bölümü öğrencisi olmuştur. Yüksek bölümden mezun olan Alptekin Ertürk devamında ise Ankara Devlet tiyatrosunda çalışmaya başlamıştır.

1978 senesinde 1 sene Almanya’da oynanmış olan Dinçer Sümer’in Eski Fotoğraflar isimli oyununu oynamıştır. Türkiye’ye döndükten sonra Devlet tiyatrosunda emekli olana kadar çalışmalarına devam etmiştir. Ayrıca oyunculuk döneminde o dönemdeki adı ile MEB film radyo ile eğitim merkezinde 12 sene boyunca genel sanat yönetmenliği görevini yöneterek radyo programları üretmiştir.

Öğrencilik yıllarında da Ankara radyosunda çocuk saati, arkası yarın ve mikrofonda tiyatro programlarında da görev almıştır. Emekliliğin ardından dizilerde rol almaya başlamıştır. Halka, Muhteşem İkili (Bekir Hazan) ve Şahsiyet (Selim) rol aldığı bazı dizilerdir. Şahsiyet dizisinde Haluk Bilginer, Okan Avcı, Recep Usta ve Şebnem Bozoklu gibi isimlerde rol almıştır.

Resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://alptekinerturk.com

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz