Ali Şen

0

1939 doğumlu ünlü spor ve iş adamı Ali Şen, Kosova Prizren’de dünyaya gelmiştir. 1963 yılında Bente Şen ile evlenmiş bu evliliğinden Metin ve Adnan isimlerinde iki oğlu vardır. Eşi Bente Şen 2018 yılında yaşamını yitirmiştir.

İlköğretim ve Ortaokul tahsilini doğup büyüdüğü memleketi Prizren’de tamamlamış, 2 Haziran 1956 yılında ailesi İstanbul’a göç etmiştir. Babası Hasan Maga’dır.

Bir süre İstanbul’da manav işleten Ali Şen daha sonra kaynakçı çıraklığı gibi işlerde çalışmış ve askerlik görevini tamamlamıştır. Askerliğin ardından en son bıraktığı mesleği kaynakçılığı sürdürmek için Danimarka’ya giden Ali Şen, gittiği ülkede dericilik sektörüne girmiş ve 1967 yılında Türkiye’de ilk deri konfeksiyonu’nu ihraç ederek iş hayatında ciddi bir atılım yapmıştır.

1981 yılında ise İş Bankası’ndan İzmit Batık Kazlı Deri Fabrikası’nı 6 Milyon Dolar gibi bir rakam ile satın almış ve fabrikanın ismini MAGA olarak değiştirmiştir. Kısa sürede fabrika’nın işlerini büyütmüş ve Avrupa’nın 1., Dünyanın ise 3. deri fabrikası haline getirmeyi başarmıştır. 1989 yılında ise Dericilik sektöründen ayrılmıştır.

Daha sonra Gaz ticaretine atılan Ali Şen günümüzde Gazprom’un Türkiye’deki ortağı olarak ticaret hayatını sürdürmüştür.
Özellikle Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığını yaptığı dönemde sıkça medyada gündeme gelen Ali Şen 1981 ve 1983 ile 1994 ve 1998 seneleri arasında Fenerbahçe Başkanlığı yapmıştır.

15 Şubat 1998 tarihinde ise görevini Aziz Yıldırım‘a devretmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz