Ali Poyrazoğlu

Ali Poyrazoğlu uzun yıllardır Türk televizyon dünyasında başarıları ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. hakkında merak edilenler. Usta sanatçı hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Ali Poyrazoğlu Kimdir?

Ali Poyrazoğlu tiyatrocu, sinema, film ve dizi oyuncusu. Devlet sanatçısı, Unicef İyiniyet Elçisi, üniversite hocası, yönetim koçu, yazar, yönetmen. 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

İstanbul Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunudur. İngiltere’de ve Fransa’da tiyatro okumuştur. 1959 yılında Tarla Kuşu isimli oyun ile Tiyatro hayatına adım atan usta sanatçı, günümüze kadar bir çok tiyatro, sinema ve dizide rol almıştır.

Oyunculuk kariyerine Şehir Tiyatrolarında başlayan Poyrazoğlu, ülkemizin önde gelen özel tiyatrolarında oyuncu ve yönetmen olarak çalışmıştır. Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nu kuran usta sanatçı, Türk ve dünya yazarlarının modern oyunlarını sergilemektedir. Kariyeri boyunca toplam 70’in üzerinde filmde başrol oynamıştır. 45 oyunu Türkçe’ye çevirmiş, çevrileri özel tiyatrolarında, devlet tiyatrolarında ve şehir tiyatrolarında sahnelenmiştir.
Ali Poyrazoglu5 jpg

Ali Poyrazoğlu Nereli?

Ali Poyrazoğlu aslen baba tarafından Ordu Fatsa’lıdır.

Yunanistan, Almanya, İsviçre, İngiltere, Fransa, Avusturalya ve ve Avusturya’da oyunlarını sergilemiştir. 1998 Amerikada, Broadway’de büyük sükse yapan “Pera” isimsli oyunda İngilizce olarak baş rol oynayan Poyrazoğlu, Amerikan Tiyatrosunun ünlü oyuncuları ile çalışmıştır. Yarattığı karakterler Amerikalı eleştirmenler ve Tiyatro seyircisi tarafından büyük bir beğeniyle karşılanmıştır.

Pek çok radyo ve televizyon oyununu yazıp, yönetmiştir. Paris’te kendi yazdığı “İçimdeki Timsah” adlı oyununu “Le Crocodile En Moi!” Fransızca olarak sergilemiştir. Televizyon dünyasında yayınlanan ve başrol oynadığı dizilerde canlandırdığı karakterler unutulmazlar arasına adını yazdırmıştır.

Yazıları çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanan Poyrazoğlu, Hürriyet, Yeniyüzyıl ve Sabah gazetelerinde 12 sene köşe yazarlığı yapmıştır. 12 sene Gölgede Muhabbet isimli talkshowu ile radyo dinleyicilerine ulaşmış, ayrıca Gölgede Muhabbeti televizyon ekranlarında da yayınlanmıştır.
Ali Poyrazoglu2 jpg
Tiyatro Oyunlarından Bazıları ise şu şekildedir.

“Düşenin Dostu”, “Evet Evet Evet”, “Hakkımı Ver Hakkı”, “Kelebek”, “İpteki”, “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım”, “Deliler Boşandı”, “Çılgınlar Kulübü”, “Orkestra”, “Oğlum Çiçek Açtı”, “Babam Dokuz Doğurdu”, “Uzakta Piyano Sesleri”, “Ali Harikalar Diyarında”, “Eski Çamlar Bardak Oldu”, “Kobay”, “Sağlık Olsun”, “Ben Eskiden Küçüktüm”, “İyi Günde Kötü Günde”, “Tak Tak Takıntı”, “Tanımadığım Adamlar”, “İçimdeki Timsah”, “Beni Yeniden Sev”, “Kaplumbağa”, “Babam 9 Doğurdu”, “Asi Kuş”, “Küçük Prens Bana Dedi Ki” ve “ Ödünç Yaşamlar”.

Rol aldığı bazı filmler, Canavar Cafer”, “Namus Uğruna”, “Çılgın Kızlar”, “Asiye Nasıl Kurtulur”, “Arkadaşım Şeytan”, “Dokuz”, “O Şimdi Asker”, “Koltuk”, “Ayın Karanlık Yüzü” ve “Erkekler”.

Usta sanatçı ayrıca Orkestra şefliği yapmış, Borusan Filarmoni Orkestrasını iki özel konserde yönetmiştir. Bunlardan bazıları ise; Carmen Georges Bizet ve Little Prince Rachel Portman.

Olten Filarmoni Orkestrasını bir özel konserde yöneten Poyzaroğlu’nun rol aldığı bazı diziler ise “Ali Uyanık”, “Darısı Başımıza”, “İnsanlık Hali”, “Kim Bunlar”, “Sünnet Holding” ve “Aile Bağları”.

Sinemada, tiyatroda birçok kez en iyi oyuncu, en iyi yönetmen seçilen Poyrazoğlu’nun, pek çok çalışması da en başarılı yapım ödülü almıştır.

Hakkında hafızmı? sorusuda merak konusu olan usta sanatçı verdiği bir röportaj’da şu açıklamalarda bulunmuştur.

“”Ben Fransızca konuşarak büyüdüm. Ama nerede, nasıl büyüdüğümü söyleyeyim mi size? Ben Fatsa’da Din dersi alarak, Kur’an kursuna giderek hafız olarak bitirdim kursu.” Ailesinin yetiştirme tarzı sebebi Doğu ile Batı arasında sentez yapabilecek kabiliyete ulaştığını dile getirmiştir.”

Evlimi? kaç çocuğu var sorusu ise medyada şu bilgiler ile yer almakta. Seneler önce Londra’da tiyatro yaparken tanıştığı Ingrid isimli bir kadından 1989 doğumlu bir oğlu olduğu belirtiliyor.

Ali Poyrazoğlu Kaç Yaşında?

Ali Poyrazoğlu 77 yaşındadır. Doğum tarihi 9 Temmuz 1946, doğum yeri ise İstanbul.

Kitapları:

Ödünç Yaşamlar
İçimdeki Timsah
Bir Sen Kaldın Yalnızlık Gelince
Usta İle Çırak
Ben Eskiden Küçüktüm.
Tamamla Bizi Ey Aşk

Resmi twitter hesabı @alipoyrazoglu resmi instagram hesabı ise @poyrazogluali ‘dir.
Ali Poyrazoglu4 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz