Ali Meriç

1959 yılında dünyaya gelen Ali Meriç Manisa Alaşehir doğumludur. İlköğretim ve Ortaokul eğitimini memleketi Alaşehir’de tamamlamış ardından İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirmiştir. Üniversite eğitimini ise Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü ile tamamlamıştır.

1977 yılında bir süre Yeni Ulus gazetesinde çalışan Ali Meriç daha sonra Ankara Çocuk Tiyatrosu ile tiyatro hayatına atılmıştır. 1980’de İsveç Televizyonu için iki çocuk oyunu yazmış ve oynamıştır.

1981’de AÇT tiyatrosu ile Grips Theater’in Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivaline katılan Ali Meriç Milliyet Gazetesi Ege eki için haftalık gülmece sayfası olan Gülen Ege’yi hazırlamıştır. 1983 yılında ise Ankara Sanat Tiyatrosuna giren Ali Meriç 1 sene sonra TRT için çocuk programları yazmaya başlamış aynı zamanda oynamıştır.

1985’te TRT ekranlarında yayınlanan Bizim Yuvamız isimli diziyi Ayşe Nil Şamlıoğlu ile birlikte yazan Ali Meriç ardından TRT için Tele Kabare isimli programı hazırlamıştır.

1986’da Devlet Tiyatroları Ankara Çocuk ve Gençlik Tiyatrosunda oyuncu olarak görev almış, Ankara Devlet Tiyatrosu ve Bursa Devlet Tiyatrosu’nda görev yapmıştır.

Turgut Özakmandan yazarlık dersleri aldıktan sonra Milliyet, Gırgır, Tan, Cumhuriyet ve Dünya gibi dergi ve gazetelerde öyküler ve gülmece yazıları yayınlamıştır.

1991’de Flash TV için karagöz oyunları yazmış ve oynatmış, 1993 yılında ise 1. Milli Bursa Karagöz Festivali komitesi sekreterliği yapmıştır.

Unima ve Tobav üyesi olan Ali Meriç günümüzde Antalya Devlet Tiyatrosu’nda, oyuncu ve yönetmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bugüne kadar Cengiz Hanın Bisikleti, Deniz Bekliyordu, Kanto’dan Tango’ya, İstasyondaki Pastane, Arap Geceleri, Annem Uyurken ve Bana Artık Hicran De gibi projelerde rol almıştır. 2018 yılında ise Fox Tv ekranlarında yayınlanan Adı Zehra isimli dizide İsmail Şimşek karakterini canlandırmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz