Ali Kemal Özcan

0

Ali Kemal Özcan hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1959 yılında dünyaya gelen Ali Kemal Özcan, aslen Tunceli, (Dersim) Kardere Köyü nüfusuna kayıtlıdır. Ortaokul tahsilini Elazığ’da tamamlamıştır. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 1982 yılında mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından, 13 sene çalışma ve siyaset hayatı sürmüş, daha sonra tekrar üniversite’ye dönmüş ve 1997 senesinde İngiltere’de Siyaset Felsefesi üzerine master yapmış, 2003 yılında ise Sosyoloji Doktora’sını almıştır.

Humanisation Movement isimli kitabı master tezini temel aldı, 2006 yılında ise Turkeys Kurds; A Theoretical Analysis of Abdullah Öcalan and the PKK isimli kitabı Doktora tezinin güncelleştirilen versiyonu olmuştur. Kitabın Türkçe çevirisinin ise yayın aşamasında olduğu belirtilmiştir.

Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanan akademik makaleleri mevcuttur. Günümüzde Tunceli Üniversitesi bünyesinde, Sosyoloji Bölüm Başkanı ve Rektör Danışmanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Milliyetçilik, ulus-devlet, sivil toplum ve Dersim aleviliği üzerinde akademik çalışmalarını devam ettirmektedir.

Doç, Dr. Ali Kemal Özcan en son İmralı’da görüştüğü Abdullah Öcalan’ın avukatlarına teslim ettiği mektubu basın mensupları ile paylaşması ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Öcalan’ın 18 Haziran’da avukatlarına teslim ettiği mektubun kamuoyundan gizlendiğini açıklayan isim olmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz