Ali İnsan

2

Ali İnsan 2018 yılında Almanya’da katıldığı yarışma’da Mozart Ödülü’nü kazanarak büyük ses getirmiştir. Hakkında ise aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

2006 yılında dünyaya gelen Ali İnsan Almanya doğumlu, baba tarafından ise aslen Malatya’lıdır. Babası Hüseyin İnsan, annesi ise Gülten İnsan’dır. Ailesi 1996 yılında Almanya’ya göç etmiştir. Babası saz, kız kardeşi ise kendisi gibi keman çalmaktadır.

2019 yılında Fikret Şeneş’e Saygı Albümü kapsamında Memleketim şarkısını seslendirmek için babası ile birlikte Türkiye’ye gelmiştir. Havalimanında yapımmcı Murat Yıldırım ve basın mensupları tarafından karşılanmış, albümde keman çalarak Memleketim şarkısını seslendireceğini belirtmiştir.

Ali İnsan Mozart Ödülü’nün sahibi olan ilk yabancı olarak yurt dışında büyük ses getirmiştir. Almanya’da yakaladığı bu başarı ile çok mutlu olduğunu dile getiren Ali İnsan, Türkiye’den Cihat Aşkın ve Fazıl Say’ı çok sevdiğini ve onları dinlediğini ancak henüz sanatçılar ile tanışamadığını belirtmiştir.


Anaokul döneminde iken müzikal yönü keşfedilmiş ve müzik okuluna gitmesi için ailesine tavsiyelerde bulunulmuştur. Almanya’da devlet kurslarına gitmiştir. Günümüzde ise hem eğitim hayatını hem de müzik eğitimini bir arada sürdürmektedir. Almanya’da ayrıca bir çok kez 1.likler elde etmeyi başarmış bir isimdir. Özellikle kazandığı Mozart Ödülü ile birlikte bir çok firma kendisine sponsor olmak istemektedir.

Ali İnsan kazandığı 1.likler ve ödüller ile Türkiye’yi gururlandırıyor;

6 seneden fazladır keman çalan genç isim Almanya Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenmiş olan “54. Jugend Muzisiert” yarışmasına klasik müzik kategorisinde katılmış ve 1. olmuştur. Mozart’ın “Voi che sapete” eserini çok iyi seslendirdiği için de bu ödülü kazanmayı başarmıştır. 2 kez ses’te ve kemanda 1.lik ödülleri almıştır.

Soprano sesi ve kemanı ile deyimi yerindeyse herkesi büyülemeyi başarmaktadır. Üstün yeteneği ile gelecekte bir çok eseri başarıyla temsil edeceği bir gerçektir. Klasik müzik eğitimi de almaktadır.

Özellikle 2018 yılında tatil için gittiği memleketi Malatya’da, müzik öğretmeni Hamit Aydeniz’in katkısı ile seslendirdiği Altın Yüzüğüm Kırıldı türküsü’nü keman çalarak seslendirmiş ve sosyal medya’da kısa süre içinde binlerce kez paylaşılmış ve beğenilmiştir.

2 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz