Ali Cumhur Taşkın

Ali Cumhur Taşkın Adalet ve Kalkınma Partisi Mersin Milletvekili olarak mecliste çalışmalarını sürdürmektedir.

1967 yılında aslen memleketi olan Mersin Tarsus Cinköyünde doğmuştur. Burcu Başak’tır. Annesi Sebahat Hanım, babası ise Hasan Basri Bey’dir. Çocukluk yılları Tarsus Sarıkoyak Köyü’nde geçen Ali Cumhur Taşkın ilköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini Tarsus’ta tamamlamış, ardından İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. Aynı sene Çamlıyayla Orman İşletme Şefliğinde Mühendis olarak çalışmaya başlamıştır. Yedek Subay olarak askerlik görevini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Yüksek Lisans yapmış ve Orman Yüksek Mühendisi unvanını almıştır.

Sırası ile Tarsu Orman İşletmesinde Mühendis, Ankara Orman Bölge Müdürlüğünde mühendislik yapmış ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görevler almıştır.

2001’de MEMURSEN konfederasyonuna bağlı Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikasının kuruculuğunu ve yönetim kurulu üyeliğini üstlenmiştir.

2003 ve 2005 seneleri arasında TOÇBİR SEN sendikasının genel başkanlığını yapan Ali Cumhur Taşkın Mersin İlçe ve Köylerini Kalkındırma Birliği Derneğinin Genel Başkanlığını yürütmekte ayrıca Orman Mühendisleri Birliğinin Genel Sekreterliğini yapmaktadır.

En son Orman Genel Müdürlüğü Orman Koruma ve Yangınla Mücadele Başkanlığında Yüksek Mühendis olarak çalırken 23. dönem Milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etmiştir. Aday gösterilmedeği için tekrar görevine geri dönmüş, 26. Dönem milletvekilliği aday adaylığını için tekrar istifa etmiş ve 26. Dönem AK Parti Mersin Milletvekili 3. sıradan aday gösterilmiştir.

Orta derecede Almanca bilen Ali Cumhur Taşkın evlidir ve bu evliliğinden üç evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz