Ali Çankırılı

0

Ali Çankırılı hakkında merak edilenler. Kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? eğitim hayatı ve biyografi bilgileri.

1947 yılında dünyaya gelen Ali Çankırılı soyadından da anlaşılacağı üzere aslen Çankırı doğumludur. İlköğretim ve Ortaokul tahsilini doğup büyüdüğü memleketinde tamamlamıştır. Ardından İstanbul Üsküdar Fen Lisesi’ni bitirmiş, Gazi Eğitim Fakültesi İngilizce Bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından Ankara Üniversitesi Psikoloji Bölümüne devam etmiş, Amerika Alabama Üniversitesi’nde Çocuk Psikolojisi ve Davranışları alanında pedagoji master’i yapmıştır.

Başarılı çalışmaları neticesinde kendisine Onursal Amerikan Vatandaşlığı Belgesi verilmiştir. Daha sonra Türkiye’ye dönmüş ve farklı kamu ve özel eğitim kurumlarında görevler almış, 1990 yılında ise kendi isteği ile emekliliğe ayrılmıştır.

Ali Çankırılı Gazete ve dergilere çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında makaleler yazmış, Anne baba okullarında sunumlar yapmış, yurt içinde ve yurt dışında bilimsel seminerlere katılmıştır. Ayrıca bir çok çevirileri ve telif eserleri vardır.

Evlidir ve bu evliliğinden iki evladı vardır. Torun Sevme Rehberi isimli kitabın kahramanı olan (Zeze) Zeynep Zeren’in dedesi’dir.

Ali Çankırılı kitapları;

Benim Sağlıklı Bebeğim, Çocuklarımız Mutsuz ve Başarısız Olmasın, Kötü Çocuk Yoktur, Çocuğun Manevi Eğitimi, Oynuyorum Öğreniyorum, Okul Ailede Başlar, Anne Ben Nerden Geldim, Eve Kardeş Geldi, Çocuklara Söz Geçirme Sanatı, Çocuk Resimlerinin Dili, Herkes İçin Evlilik Okulu, Anne Baba Okulu, Torun Sevme Rehberi, Baba Olma Sanatı, Benimle Oynar mısın Anne ve Anne Olma Sanatı.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz