Ali Bayram

Polisiye Romancı, Senarist ve Yazar Ali Bayram 7 Temmuz 1973 senesinde Kastamonu İnebolu’da dünyaya gelmiştir.

Aslen ise Çankırı’nın Merkeze Bağlı Çivi Köyü’nden olan Ali Bayram Musa Bayram ve Meryem Bayram’ın en küçük oğludur.

Henüz 6 aylıkken annesini bir hastalık sonucu yitirmiştir. Sonrasında bir süt anneye verilen Ali Bayram babasınında tekrar evlenmesi ile üvey annesi ve babasının yanında yaşamak zorunda kalmış ve çileli bir çocukluk dönemi geçirmiştir. 5 kardeşin en küçüğü olan Ali Bayram ortaokul döneminde hayatını ve geçmişini notlar ile kaleme almıştır. Bir dönem Çankırı Devlet Demiryollar’nda çalmıştır.

Çocukluk yıllarında üvey annesinin şiddetine maruz kalan yazar Ali Bayram yaşadıklarına inat Harran’dan Doğan Güneş adlı kitap yazmış ve Lise döneminde yayınlanmasını istemiştir ancak o dönemin şartları nedeni ile bu kitaba izin verilmemiştir.

Günümüzde Polis memuru olarak mesleki hayatını sürdürmekte, 2012 senesinde Aynasız Düşüncelerim isimli ilk kitabını yayınlamıştır.

Ancak özgün tarz olan şiirleri ve kitap yazmasından dolayı hakkında soruşturma açılmıştır. Uzun süre Asayiş Şube Müdürlüğü’nde görev yapmıştır.

Ülkemizde birçok halk toplantıları, Okul ve üniversitelerde Kadına Şiddet, Çocuk Gelinler, Madde Bağımlılığı üstüne gönüllü olarak projelerde yer almış ve destek olmuştur.

Daha sonra bir lise öğrencisinin kendisine siz polissiniz neden polisiye yazmıyorsunuz diye sormuş ve ardından Gerçek Cinayet Dosyalarından yola çıkmış polisiye roman yazmaya başlamıştır.

Aynasız Düşüncelerim (2012 Yılı 3.Baskı), Kertik (2013 Yılı), İntiharda Polis (2013 Yılı 3.Baskı) 13’ünde Kadın Olmak (2014), Arsine (2014), Kuğulu Park Cinayeti (2015-2.Baskı), Tanrı’nın Beğenmediği Kadın (2015) O gece Özel Harekat (2016-3.Baskı), Atakule Cinayeti (2017-2.Baskı ), Marazın Kahvesi (2017) basılı kitap olarak yayınlandı.

Çingene Kızı Düşlem, Cinayet Polisi isimli kitapları Google Play Kitaplarda e-kitap olarak satışa sunuldu.

Torne Uwe Cinayeti, Alevi Gelin Sünni Damat, Hristonun Kızı isimli romanları günümüz şartlarına göre YAYIN YASAĞI getirilmiştir.

Polis Memuru olması nedeni ile Polisiye Romanlara farklı bir bakış açısı getirmiştir. Polisiye Romanlarında Erhan Amir karakteri ile görevi sırasında karşılaştığı Asayiş Olaylarından yola çıkarak “Gerçek Cinayet dosyalarının polisiye romanlara” yansımasını sağlamıştır. Evlidir ve bu evliliğinden iki evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz