Akrep Nalan

0

Akrep Nalan uzun seneler Türk Müzik dünyasında başarıları ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında öldü? neden öldü? Müzik kariyeri, albümleri ve hayatı gibi bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Akrep Nalan Kimdir? Nereli?

Annesi Hasibe hanım Babası ise Vasfi Bey’dir. Eğitim yaşantısını Ankara Bahçelievler Alparslan İlköğretimi, Ortaokulu Adana Kız Lisesi ve Uşak Ticaret Lisesi’nde tamamlamıştır. 1972 ve 1980 seneleri arası bir dönem muhasebecilik yapmıştır. Bu dönemlerde Ankara Sanat Evi’nde tiyatro çalışmalarında yer alan Akrep Nalan Hamdi Ortadirek adlı müzikli orta oyunda sahne deneyimini gerçekleştirmiştir. Sonrasında ise müziğe merak sarmış ve Goldfinger isimli gece kulübünde profesyonel olarak sahne almaya başlamıştır. Sonrasında ise Türkiye’nin her bölgesinde sesini duyurmayı başaran sanatçı 1991 senesinde ilk albümü Dağ Çiçeği ile müzik piyasalarındaki yerini almıştır.

Neden Akrep isminin söylendiği ile ilgili şu şekilde bir açıklama yapmıştır.

1978 yılında filan hayatımda ilk defa at yarışı oynadım. Atın birinin adı Akrep idi. 6’lı tutturdum. O sıralarda gazetelerde manşet Akrep Nalan lakaplı bir hanım vardı. Arkadaş çevrem sanıyorum ondan esinlenerek Akrep diye hitap etmeye başladılar. Sonra da yapıştı kaldı.. İşte böyle. Füsun Nalan Açın aslen Ankara Yenimahalle doğumludur.

Akrep Nalan Albümleri :

1991 – Dağ Çiçeği
1996 – Zil Zurna Sevdalar

Akrep Nalan Filmleri ve dizileri :

1994 – Zirvedekiler (TV Dizisi)
1997 – Baskül Ailesi (TV Dizisi)
2003 – Hayat Bilgisi (TV Dizisi)
2004 – Aşk Mahkumu (TV Dizisi)

Uzun süredir kanser ile mücadele eden usta sanatçı yaşantısını sürdürdüğü Manisa’nın Turgutlu ilçesinde 67 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz