Ahmet Uğurlu

1

Ahmet Uğurlu en son 2012 yılında Behzat Ç. isimli dizide rol almış, daha sonra oyunculuğu bıraktığını açıklamıştır. Hakkında hayranları tarafından merak edilenler, kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Ahmet Uğurlu Kimdir?

Ahmet Uğurlu tiyatrocu, sinema, film ve dizi oyuncusu. Usta oyuncu, tiyatroya başlamasının bir tesadüf olduğunu belirtmiştir. Mahalleden bir arkadaşının Devlet Tiyatroları’nın açtığı bir kursa katılmak için kendisini çağırdığını, kapıda beklerken sıkıldığını ardından içeriye girdiğini belirtmiştir. Seçmeler yapılırken, onuda çağırdıklarını hoşuna gittiğini ve dilekçe vererek kurslara katıldığını dile getirmiştir.

Daha sonra Ankara Konservatuvar Bölümü’nde eğitim almıştır.
ahmet ugurlu2 jpg

Ahmet Uğurlu Nereli?

Ahmet Uğurlu aslen Karaman’lıdır. Babası sağlık memuru, annesi Çorumlu bir ev hanımı. Babasının tayini Konya’ya çıkmış, bir süre Konya’da yaşamış, daha sonra ilkokul döneminde Bursa’ya taşınmışlardır. Usta oyuncunun gençlik yıllarının büyük bir kısmı Bursa’da geçmiştir.

İlkokul, Ortaokul ve Lise tahsilini Bursa’da tamamlayan Uğurlu, ardından Gazi Üniversitesi Resim bölümünü kazanmıştır. Ayrıca Ankara Hacettepe Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olmuştur.

13 yıl kadar Devlet Tiyatrosunda sahne alan Uğurlu, ilerleyen yıllarda Atıf Yılmaz’dan film teklifi almış ve ilk olarak Mine isimli sinema filmi ile beyazperde’ye adım atmıştır.

Dönemin en başarılı oyuncuları arasında yer alan usta oyuncu, günümüze kadar yerli yabancı birçok ödülün sahibi olmuştur. Kariyeri boyunca her televizyon programı davetine katılmamış, röportaj vermemiş, her oyunu oynamamış ve seçici olmuştur.

Ahmet Uğurlu Kaç Yaşında?

Ahmet Uğurlu 71 yaşındadır. Doğum tarihi 2 Ağustos 1952, burcu ise aslan’dır.
ahmet ugurlu4 jpg

Ahmet Uğurlu Evlimi? Eşi, Ailesi

Ahmet Uğurlu Necef Uğurlu ile evlenmiş ancak 1991 yılında boşanmıştır. Bu evliliğinden Orhan Uğurlu isminde bir oğlu vardır. 5 kardeştir, 5 kardeşin ortancası olarak dünyaya gelmiştir.

Yine ekranların yakından tanıdığı Mustafa Uğurlu‘nun abisidir.

Karakalem resim yapmak, piyano çalmak, film izlemek ve marangozluk gibi hobilere sahiptir. Çok az konuşan, ailesine düşkün olan, inatçı ve gururlu bir yapıya sahip olduğu belirtilmektedir. Türk Halk müziğini seven Uğurlu’nun en kötü huyu ise çok az konuşması.

Oynadığı Sinema ve Diziler:

Ahmet Uğurlu özellikle rol aldığı Tabutta Rövaşata isimli sinema filmi ile dikkat çekmiştir.

Mine, Yolcu, Arap Bilo, Bizim Çocuklar, Karşı Show, Süt Kardeşler, Tabutta Rövaşata, Avcı, Eski Fotoğraflar, Memleket Meselesi, Doğum Yeri Absürdistan, Gökten Düşen Hazine, Dayım, Döngel Kerhanesi, Eşref Saati, Zoraki Başkan, Behzat Ç. Yol Ayrımı.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz