Adnan Zeki Bıyık

Adnan Zeki Bıyık İlköğretim ve Ortaokul eğitimini memleketi Samsun Havza’da tamamlamıştır. Ardından Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı ile Açıköğretim Fakültesi Sosyal Bilimler bölümünde okumuş son olarak Kayseri Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarında eğitim almıştır.

Süleyman Demirel Üniversitesinde ise Yüksek Lisans yapmıştır.

Sanatçı Mustafa Uyan’dan repertuvar ve musiki eğitimi alan Adnan Zeki Bıyık bir çok konserde ilahilerini seslendirmiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesi THM ve TSM korolarında korist olarak yer almıştır.

Ulya Turgut Hanımdan diksiyon ve sahne estetiği gibi eğitimlerde alan Adnan Zeki Bıyık Kayseri’de İlahiyat eğitimi aldığı dönemde Neveser Musiki Topluluğu ve Aydınlar Ocağı Türk Tasavvuf müziği Topluluğunu kurmuştur. Bu topluluk bünyesinde bir çok konsere çıkmış, 2005 senesinde Afyon Dinar Vaizi ardından Hakkari Çukurca Müftüsü olarak atanmıştır.

Hakkaride bulunduğu dönemde Maliyeciler korosu ve Müftü ve Melekleri isimli kızlar korosunu kurmuş ulusal medyada uzun süre gündeme gelmiştir. 2007 yılında misafir sanatçı olarak Popstar Alaturka yarışmasına davet edilmiş ve yarışmada Yanık Ömer isimli kahramanlık Türküsünü seslendirmiş ardından Popstar Müftü ismi ile anılmaya başlamıştır.

Din adamı olarak sanat aşığı olduğunu belirten ünlü isim 10 Kasım tarihinde Atatürk’ün sevdiği şarkılar konserini imamlardan oluşturmuş olduğu koro ile gerçekleştirmiştir. Bugüne kadar 30’un üzerinde besteye imza atan Zeki Bıyık Yandır Beni isimli bir albüm ile müzik piyasasındaki yerini almıştır.

2010 yılında Edirne Lalapaşa Müftülüğüne atanmış, günümüzde Kırklareli İl Müftü Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir.

Ayrıca Demokrat Samsun’da, Lüleburgaz Görünüm Gazetesinde ve Çorum Yayla Haber Gazetelerinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz