Abdurrahim Kaplan

0

Abdurrahim Kaplan hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? kimdir? aslen nereli? doğum yeri, doğum tarihi, mesleki kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Doç. Dr. Abdurrahim kaplan Kimdir? Aslen Nereli?

Aslen Mardinli olup 1981 yılında, Midyat Yayvantepe (Kartmin) köyünde doğdu. İlkokulu Yayvantepe’de, liseyi Midyat İmam Hatip Lisesi’nde bitirdi. 2003 yılında Dicle Üniversitesi Atatürk Sağlık Meslek Yüksek Okulu’ndan, 2006 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Sonraki yıllarda Dicle üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. 2012 yılında Şırnak Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Tefsir Dalında Yüksek Lisansını birincilikle tamamladı.

2018 yılında Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Tefsir dalında doktor oldu. 2021 yılında ise Temel İslam bilimleri alanında Doçent oldu. Mih-der (Midyat İmam hatip Mezunları Derneği) kurucu üyesi, İHH yetim sorumlusu, Deniz Feneri Gönüllüsü, Türkiye Diyanet Vakfı üyesi, Secde–der Kurucusu ve başkanlığı gibi birçok sivil toplum örgütlerinde üyelik ve başkanlık gibi görevler üstlendi.

2019 yerel seçimlerinde Ak Partiden Midyat belediye başkan a. adayı oldu. Halk tarafından en çok desteklenen, en çok sevilen aday oldu. Midyat’ın en çok konuştuğu aday oldu. Midyat’ın kanaat önderi olarak bilinen Kaplan, toplumun her kesimiyle iletişim kurabilen, onlarla ilgilenebilen yönüyle ön plana çıkmaktadır. Bütün sosyal aktivitelerde aktif şekilde rol alan Kaplan, çeşitli yerlerde konferans ve seminerler de vermektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde farklı kademelerde görev aldı. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde iki yıla yakın öğretim üyeliği görevinden sonra Mardin Artuklu Üniversitesi İslami İlimler Fakültesine geçiş yaptı. Halen aynı Üniversitede görev yapan kaplan, ayrıca üniversitede senato üyeliğiyle beraber Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak da görev yapmaktadır.

Yayınlanmış üç kitabı, dört kitap bölümü ve ondan fazla makalesiyle beraber birçok Uluslararası Sempozyum ve Kongre Bildirisi olan Kaplan, evli olup dört çocuk babasıdır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz