Vahit Kirişçi

0

Vahit Kirişçi eski milletvekili, Ziraat Komisyonu Başkanı, Tarım ve Orman Bakanı. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı araştırılıyor. Eğitimi, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Vahit Kirişçi Kimdir? Aslen Nereli?

4 Aralık 1960 tarihinde dünyaya gelen Vahit Kirişçi aslen Kahramanmaraş’lıdır. 2022 yılı itibariyle 61 yaşındadır. Uzun süre milletvekili olarak mecliste çalışmalarını sürdürmüştür. Resmi twitter hesabını @vahitkirisci kullanıcı ismi ile aktif olarak kullanmaktadır.

Eğitim Hayatı:

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Daha sonra Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Yüksek Lisans yapmıştır. İngiltere Cranfield Üniversitesi’nde ise Doktora çalışmalarını tamamlamıştır. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak ders veren Kirişçi, 1995 yılında Doçent, 2001 yılında ise Profesör ünvanlarını almıştır.

Bir dönem Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda teknik eleman olarak çalışmıştır.

Prof. Dr. Vahit Kirişçi günümüze kadar (16’sı yabancı dilde) toplam 55 makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yapmıştır. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlenmiştir.

Siyaset Hayatı:

Adalet ve Kalkınma Partisi 22. ve 23. Dönem Adana Milletvekilidir.

Üyelikleri:

22. Dönem’de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği ve Başkanvekilliği
TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı. 23. Dönem’de aynı komisyonun Başkanlığına yeniden seçilen isim olmuştur.

Evli ve üç evladı vardır. 4 Mart 2022 tarihinde istifa eden eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli‘nin yerine Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı olarak atanan isim olmuştur.

Pandemi ve ekonomik kriz yaşanan günlerde göreve geldiğinde yaptığı açıklamalar ile umut olmuştur. Çiftçilere verdiği 5.6 milyar liralık destek ve ayçiçek yağı stoğu ile açıklamalarda bulunmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz