Tülay Günal

0

Tülay Günal rol aldığı sinema ve diziler ile adından söz ettiren başarılı oyuncular arasında yer almaktadır. Hakkında genellikle aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? oynadığı diziler vb. bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1970 yılının Eylül ayında dünyaya gelen Tülay Günal aslen Kastamonu’ludur ve Kastamonu’da doğmuştur. Boyu 1.62 cm, burcu ise başak’tır.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olan güzel oyuncu, ekran severler tarafından Sis ve Gece filmi ve Asi dizisi ile tanınmıştır. Üniversite eğitiminin ardından İstanbul’da bir süre müzik ile ilgilenmiş ardından 1993 senesinde Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başlamıştır. Ardından Ankara Devlet Tiyatrosu’na tayin olmuştur. Uzun süre Devlet Tiyatroları dışında da çeşitli tiyatrolar da çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bu tiyatrolardan bazıları, Dostlar Tiyatrosu, Oyun Atölyesi ve DOT. Ayrıca Oyun Atölyesi bünyesinde, Haluk Bilginer ve Güven Kıraç ile birlikte Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü’nde Jeanne d’Arc’ı canlandırmış, DOT’ta ise Böcek oyunun da başrolü üstlenmiştir.

Tülay Günal oynadığı sinema ve diziler;

2003 – Yuvadan Bir Kuş Uçtu
2007 – Asi (Süheyla)
2007 – Sis ve Gece
2011 – Ay Tutulması
2011 – Umutsuz Ev Kadınları (Suzan)
2012 – Çıplak Gerçek
2015 – Kördüğüm
2017 – Fi (Eti)
2017 – Çi (Eti)
2018 – Servet (Sevim)
2019 – Kuzgun
2020 – Çatı Katı Aşk

Sahne aldığı bazı tiyatro oyunları;

Vur / Yağmala / Yeniden
Ben Bertolt Brecht
Yaşamaya Dair
Hamlet
Rita’nın Şarkısı
Fırtına
Güneşin Sofrasında – Nazım Hikmet ile Brecht
Kaldırım Serçesi – Edith Piaf

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz