Neşet Ertaş

4

Neşet Ertaş 1938 yılında 7 kardeşli bir ailenin 2. çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

Babası Muharrem Ertaş ile gittikleri düğünlerde keman çalan Neşet Ertaş 8 yıl boyunca il il gezmiş bu nedenlede okuyamamıştır. 14 yaşına geldiğinde İstanbul’a Şençalar Plak adlı müzik şirketine giden Neşet Ertaş şirket sahibinin çok beğenmesi ile sanat hayatına atılmış ve Halk Ozanı olarak tarihe adını yazdırmıştır.

Neşet Ertaş Kırşehir Çiçekdağı İlçesi Kırtıllar Köyü doğumludur. Aile kökeni ise aslen Abdallar diyarı Aksaray Ala Kilise’den gelmektedir. Ertaş 25 Eylül 2012 yılında İzmir‘de hayata gözlerini yummuştur.

4 Yorumlar

  1. merhaba neşet ertaş doğma büyüme kırşehirlidir aksaraylı Ünlüler de değil kırşehirli ünlülerde çıkması lazım lütfen çok acil düzertirmisiniz neşet ertaş kırşehirlidir sayfanızda Muharrem Ertaş hiç yok onuda eklerseniz sevinirim kırşehir denince akla neşet gelir neşet deyince akla kırşehir gelir.

  2. Saçmalamayın. Neşet Ertaş Kırşehirlidir. Neşet Ertaş Türkmen’dir. Bazı Türkmen obaları konar-göçer kültürüne sahip oldukları için Neşet Ertaş’ın Ataları İç Anadolu’daki başka şehirler de bulunmuş olabilir. Fakat nihayetinde köyü, toprağı ve mezarı dahi Kırşehir’dedir. Kütüğü de Kırşehir Akpınar’a bağlı Kırtıllar köyündedir. Element uydurmaya gerek yok. aksaraylılar başka kapıya gitsin.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz