Neşe Dilekçioğlu

0

Neşe Dilekçioğlu Türk Halk Müziğinin önemli isimlerindendir. Hakkında ise müzik severler tarafından aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? kariyeri gibi bir çok sorunun cevabı merak ediliyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Neşe Dilekçioğlu Kimdir? Nereli?

Çanakkale Gelibolu doğumlu olan usta sanatçı aslen Çankırı’lıdır. Babasının görevi sebebi ile bulunduğu Çanakkale’de doğmuştur. İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini Ankara’da tamamlamıştır. 1981 senesinde TRT tarafından açılan ses sınavına girmiş ve 3 sene stajerlik akabinde ise TRT Ankara Radyosu’nda Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştır.

Hem ülkemizde hem de dünyanın bir çok ülkesinde sanatını icra etmiş, bir çok ülkede ödüllere layık görülmüştür. Avusturya’da Birleşmiş Milletler’de Türk halk müziği ve oyunları festivalinde Türk sanatı adına ödüle layık görülmüştür. 2005 yılında Türk Halk Müziği yılın sanatçısı ödülü. 2008 yılında şehit anneleri derneği gönüllü anne ödülü.

Özellikle Radyo ve TV programları da yapan Neşe Dilekçioğlu, sosyal sorumluluk projeleri ile de öne çıkmıştır. Ayrıca şiir kitapları da bulunmaktadır. Kitapları: Hüzün Çiçeği ve Bir Yanım Deniz. TRT’den emekli olmuş ardından özel konserler ve Televizyon programlarına devam etmiştir.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da askerlere verdiği moral konserleri ile üstün bir çaba sarfetmiştir. Azerbaycan ve Çankırı’dan türküler derleyen sanatçı TRT repertuarına kazandırmıştır.

Art de Pürneşe programı ile yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği müzik programının altına imzasını atmıştır. Ayrıca Gapolay Gazetesinde yazılar yazmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz