Mehmet Yiğit

Mehmet Yiğit müzisyen, müzik öğretmeni ve Türk Halk Müziği Sanatçısı. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı araştırılıyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Mehmet Yiğit Kimdir? Aslen Nereli?

1989 yılında Kütahya’nın Simav İlçesine bağlı Ortaca köyünde dünyaya gelmiştir. Aslan burcu olan sanatçı, çok küçük yaşlarda babasının evde bağlama çalmasından etkilenerek müziğe ilgi duymaya başlamıştır. Yiğit, şu an Milli Eğitim bakanlığına bağlı bir okulda halen müzik öğretmenliği görevini sürdürmektedir. Yiğit, hem Kütahya yöresine ait türküleri seslendirmekte hem de Anadolu’nun bir çok yöresine ait türküleri icra etmektedir. Sanatçının Youtube hesabında 70 tane videosu bulunmaktadır. Sanatçının Kütahya ve çevre illerinde yapmış olduğu derleme çalışmaları vardır.

Eğitim Hayatı:

Sanatçı 10 yaşında babasının desteği sayesinde Trt İstanbul Radyosu emekli saz sanatçısı Ali Orhan DAĞLI’ dan bağlama ve tavır dersleri almıştır. Aynı zamanda Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde Adem SEVİNÇ yönetmenliğinde koro ve repertuar dersler almıştır. Bir dönem Trt İstanbul Radyosunun açmış olduğunu gençlik korosunun sınavını kazanarak, 2 yıl kadar saz sanatçılığı yapmıştır. Daha sonra Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği bölümünü kazanarak eğitimini tamamlamıştır.

2014 yılında Müzik öğretmeni olarak Ağrı’nın Patnos ilçesi devlet okulunda görevine başlamıştır.
mehmet yigit6
Albümleri

Sanatçının şu ana kadar 4 albümü bulunmaktadır.

Ne Oldu Sana Kütahyalım 2015 (Ünersoy Yapım)
Halim Perişann 2021 (Silvana Müzik)
Göçebe 2021 (Distrokid)
Mecbur muyum? 2022(Distrokid)

Yurt içinde birçok konserlerde yer alan sanatçı, birçok televizyon programına katılmıştır.

Mehmet YİĞİT katıldığı bir müzik programında müziğe nasıl başladığını şu ifadeler ile anlattı: “Küçük yaşta babamın eve almış olduğu bir bağlama ile uğraşı sayesinde ondan ilham alarak birkaç eser çıkarmaya başladım. Ve hayatımın dönüm noktası orada şekillendi. Babamın da desteği ile beraber eğitimlerimi tamamlayarak kendimi müzik camiasının içinde buldum”.

Günümüzde ise Mehmet YİĞİT Müzik yönetmenliğini yaptığı, kendi derlemeleri ve unutulmuş Ege Bölgesi türkülerinden oluşan bir albüm çalışması içerisinde yer almaktadır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz