Hayati Çitaklar

Hayati Çitaklar oyuncu, yönetmen, çevirmen, tiyatrocu, editör ve daha bir çok alanda başarı ile çalışmalarını sürdürmektedir. Hakkında ise hayranları tarafından aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? eğitimi vb. gibi bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1986 yılının Eylül ayında dünyaya gelen başarılı isim aslen Tekirdağ doğumludur. Boyu 1.78 cm, kilosu 70, burcu ise başak… Aktör, dramaturg, editör, çevirmen, kostüm tasarımcısı ve ressam, yönetmen ve oyuncu.

Hayati Çitaklar eğitim hayatı;

Tam burs ile 2008 yılında Koç Üniversitesi’nde eğitime başlamıştır. Felsefe, İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları programlarından 2012 senesinde Sanatta Üstün Başarı Ödülü – Onur Derecesi (1.likle) ile mezun olmuştur. Akabinde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde özel öğrenci statüsü ile Lisans düzeyinde eğitimini sürdürmüştür.

Avrupa Birliği onur bursu ile devam ettiği Warwick Üniversitesi Tiyatro ve Performans Çalışmaları. Amsterdam Üniversitesi Tiyatro, Helsinki Üniversitesi Dramatik Sanatlar ve Belgrad Sanat Üniversitesi Küratörlük Yüksek Lisans Programlarından 2014’de mezun olmuştur. Murathan Mungan’ın Geyikler Lanetler isimli oyunu ile New York Bursu’nu kazanan Çitaklar, oyunculuk ve rejisörlük eğitimi de almıştır. Günümüze kadar bir çok şiir ve öykü çevirisi yapmış, ayrıca düşLE Edebiyat ve Kültür Dergisi editör ekibinde bulunmuştur.

Hayati Çitaklar oyunculuk kariyeri;

2009 senesinde bir çok ünlü isminde kadrosunda yer aldığı Ezber adlı kısa filmin yönetmen yardımcılığını üstlenmiş, ayrıca oyuncu kadrosunda yer almıştır. 2010 senesinde ise usta oyuncu Yıldız Kenter ile çalışmaya başlamış, Kenter’e Alyoşa isimli tek kişilik bir oyun yazarak oyun yazarlığına başlamıştır. Bir çok tiyatro grubu ve oyuncuya oyun, şarkı sözü yazmış, oyunları bir çok tiyatro repertuvarı’na dahil edilmiştir. Şiir, öykü ve performans sanatı dallarında ödüller kazanmıştır.

Alyoşa / Aliye Berger’in Öyküsü adlı kitabı İmge Kitabevi Yayınları’ndan yayınlanmış, Paradox isimli film çalışmasına ise devam ettiği belirtilmektedir.

2016’da ise Baskın: Karabasan isimli sinema filminin oyuncu kadrosunda yer almış ve bu korku film de Father’s Son karakterine hayat vermiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz