Harold Perrineau

Harold Perrineau hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kaç yaşında? nerede doğdu? kimdir? Eğitimi, Çalışmaları, Kariyeri, Kısaca Hayatı ve biyografi bilgileri.

7 Ağustos 1963 yılında Amerika Brooklyn, New York’da dünyaya gelmiştir. Shenandoah Konservatuarı’nda müzik ve tiyatro eğitimi aldıktan sonra bir çok tiyatro oyununda başarılı performanslar sergilemiştir. 1991-1993 yılları arasında I’ll Fly Away adlı dizide Robert Evans karakterine hayat vermiş ve ilk televizyon deneyimini yaşamıştır. Boyu 1.79 cm, burcu ise aslan’dır.

Harold Perrineau oyunculuk kariyeri;

1995 yılında ilk sinema filmi olan “Smoke” te başarılı oyunculuğuyla dikkatleri çekmeyi başarmıştır. 1996 yılında da Leonardo Di Caprio ve Claire Danes’in başrollerinde oynadığı Romeo & Juliet filminde Romeo’nun en iyi arkadaşı olan Mercutio’yu canlandırmıştır. 1997 yılında Anthony Hopkinsve Alec Baldwin’in başrollerinde olduğu The Edge’de rol aldıktan sonra, 1997-2003 yılları arasında HBO televizyonunda yayınlanan, “Oz” adlı hapishane dizisinde canlandırdığı, tekerlekli sandalyedeki Augustus Hill karakteriyle şöhrete kavuşmuştur.

Başarılı sahne, sinema ve televizyon oyuncusu Perrineau, her rolü almaya istekli oluşu ve çok yönlü oyunculuğu sayesinde dikkat çekmiş ve kariyerine her zaman yenilerini ekleyerek devam etmiştir. The Best Man (1999), Woman On Top (2000) ve On Line (2002) filmlerinde rol aldıktan sonra başrollerinde Keanu Reeves, Carrie Anne Moss ve Laurence Fishburne’ün oynadığı, kullandığı çekim teknikleriyle yeni bir çığır açan 1999 yapımı the-matrix’in her iki devam filminde “Link” karakterini canlandırmıştır. Bunun yanı sıra bilgisayar oyunu Enter The Matrix’de de yer almıştır.

2004 yılında ABC’de yayınlanmaya başlayan “Lost” adlı Emmy ödüllü dizide, geçirdiği uçak kazasının ardından oğlu ve onun köpeğiyle birlikte ıssız bir adaya düşen “Michael Dawson” karakterini canlandırmaya başladı.

Acil Servis (er), Kanun ve Düzen (Law & Order) ve The Cosby Show’da da küçük rollerde görünen Perrineau, sahne ve sinema kariyerini birlikte yürütmeyi başaran oyunculardandır. Blue/Orange adlı oyunda, parçalanmış kişilik bozukluğu rahatsızlığı olan genç bir adamı canlandırmış ve meydan okuyucu performansıyla, izleyicilerden büyük alkış toplamıştır.

New York ve Los Angeles’da yaşayan Perrineau, Auroro isminde bir kızı bulunmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz