Emre Basalak

Emre Basalak hakkında merak edilen kaç yaşında? doğum yeri, oynadığı sinema ve diziler gibi soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1979 yılının Nisan ayında, İstanbul’un güzide İlçesi Sarıyer’in İstinye Mahallesi’nde dünyaya gelmiştir. İstinye bilindiği üzere İstanbul’un hatta ülkemizin en güzel koylarından birine sahip boğaz semtidir. Çocukluk yılları İdealtepe’de geçmiştir. 1990 gittiği Mersin’de 8 sene kalmış, Turizm Otelcilik Lisesi’nde okumuştur.

7 yıl turizm sektöründe çalışmıştır. Mersin bölge tiyatrosunda oyunculuk, yönetmenlik, yöneticilik yapmış, 2002 senesinde Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Oda Tiyatrosu ve Devlet tiyatroları ardından, 2002 yılında ise profesyonel olarak İstanbul Devlet Tiyatrosunda çalışmaya başlamıştır. 2003 yılında Eskişehir Şehir Tiyatrosu, ardından Van’a gitmiş oyun yönetmiş, İstanbul’a dönerek tekrar tiyatro yapmaya devam etmiştir. Eskişehir’de film çekmiş, Ankara’da dizide rol almış, mezun olduğu üniversite de ise hocalık yapmıştır.

1 Haziran 2014 tarihinde, Eskişehir Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği yapmıştır.

Oyun yazarı kimliği ile de dikkatleri üzerine çeken başarılı isim, bir çok ödül almıştır. Evli’dir, Şifo isminde bir de köpeği olduğunu resmi web sitesinde dile getirmiştir. Burcu boğa, boyu 1.79 cm, kilosu ise 77’dir. Eşinin ismi ise Pınar Basalak’tır.

Resmi sosyal medya hesaplarından da anlaşılacağı üzere koyu bir Beşiktaş taraftarıdır.


Ödüller;

D21 isimli oyunu ile 2005 senesinde Kültür Bakanlığınca ödüle layık görülmüştür.

Emre Basalak Oynadığı diziler;

2007 – Köprü
2009 – Deniz Yıldızı (Volkan)
2019 – Kuruluş: Osman (Gündüz)

Ayrıca 2008 yılında Usta isimli sinema filminde Sertaç karakterini canlandırmış, 2013 yılında ise Benimle Oynar mısın? adlı sinema filminin oyuncu kadrosunda yer almıştır. Günümüzde ise Atv ekranlarında yayınlanan Kuruluş Osman isimli dizinin oyuncu kadrosunda yer alan Emre Basalak, dizide Gündüz Bey karakterini canlandırmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz