Beşir Atalay

Beşir Atalay eski İçişleri Bakanı, eski Başbakan yardımcısı ve Sosyolog’dur. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı araştırılıyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Beşir Atalay Kimdir? Aslen Nereli?

1947 yılının Nisan ayında dünyaya gelmiştir. Aslen Kırıkkale Keskin İlçesi Armutlu Köyü nüfusuna bağlıdır ve orada doğmuştur. Kırıkkale’de Beyzadeoğulları olarak tanınan bir aileye mensup. 5 kardeştir, 2 erkek, 2 de kız kardeşi vardır. Annesi Memduha Hanım, babası ise Mehmet Bey’dir.

Eğitimi, Okuduğu Okullar Mezuniyeti:

Keskin Atatürk İlkokulu (1959 Mezunu)
Kırıkkale Ortaokulu (1962 Mezunu)
Kırıkkale Lisesi (1965 Mezunu)
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1970 Mezunu)

Beşir Atalay Daha sonra Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlamış ardından, Sosyoloji Doçenti ve Profesörü olmuştur.

Görevleri ve Üyelikleri:

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi.
DPT Sosyal Planlama Daire Başkanı.
Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi.
UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi.
Kırıkkale Üniversitesi Kurucu Rektörü.
Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi Koordinatörü.

Beşir Atalay Aile Hayatı, Eşi ve Çocukları:

Yıldız Hanım ile evli ve bu evliliğinden 3 evladı vardır. Çocuklarından birisinin ismi Zeynep Atalay’dır. Diğer çocukları hakkında bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Siyaset Hayatı ve Kariyeri:

2001 senesinde Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucuları arasında yer almıştır. Prof. Dr. Beşir Atalay 22. 23. Dönem Ankara, 24. Dönem Kırıkkale ve 26. Dönem Van Milletvekili olarak Meclis’te yer almıştır. Daha sonra Parti iktidara gelince, kurmuş olduğu 58. ve 59. Hükümette Devlet Bakanı olarak çalışmıştır. (bağlı kurumları arasında DİE, TİKA, RTÜK, TRT, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu). 60. Hükümette ise İçişleri Bakanı ve 61. Hükümette 6 Temmuz 2011 – 29 Ağustos 2014 tarihleri arasında Başbakan yardımcısı olarak görev yapmıştır.

2018 Türkiye genel seçimleri’nde Milletvekili için adaylık başrurusunda bulunmamıştır. En son 1 Kasım 2015 – 24 Haziran 2018 tarihleri arasında Milletvekili olarak görev yapmıştır.

Kitapları:

Sanayileşme ve Sosyal Değişme (1983)
Sanayileşme ve Geleneksel Yapı: Japon Modeli (1984)
Türk aile yapısı araştırması.

İngilizce bilen eski Bakan Prof. Dr. Beşir Atalay, 2010 senesinde Ali Şir Nevai ödülünü almıştır.

Twitter Hesabı: @atalay_besir

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz