Canfeza Sezgin

Canfeza Sezgin Fitoterapi & İç Hastalıkları & Tıbbi Onkoloji Uzmanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Hakkında ise kaç yaşında? nereli? eğitimi, hizmetleri gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca biyografi bilgileri ve hayatı.

1970 yılında Bursa’da dünyaya gelmiş, bir kaç kaynakta belirtildiği üzere aslen İzmir’lidir.

Eğitim hayatı;

1993 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından aynı fakültede 1999 senesinde İç Hastalıkları Uzmanı, 2001’de ise Tıbbi Onkoloji Uzmanı olmuştur. 2006 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’nda Tıbbi Onkoloji Doçenti, 2013’te ise Tıbbi Onkoloji Profesörü unvanını almıştır.

2016 yılının Mart ayında Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Tıbbi Onkoloji Kliniği’nin kurulmasına öncülük etti. Prof. Dr. Canfeza Sezgin günümüzde aynı üniversite’de Fitoterapi kliniğini içeren geleneksel ve tamamlayıcı tedavi biriminin kurulması planlanmıştır. Kanserin tıbbi tedavisi ile birlikte tamamlayıcı tedavilerinin de beraber uygulandığı integratif tedavileri yürütmektedir.

Resmi görevleri:

T.C. Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Bilimsel Danışma Kurulu üyeliği

Üyesi olduğu meslek kuruluşları:

Akciğer Kanseri Derneği
Tıbbi Onkoloji Derneği
Türk Onkoloji Grubu
Anadolu Tıbbi Onkoloji Derneği
İzmir Meme Derneği
Enerji Tıbbı ve Uygulamaları Derneği
Klinik ve Uygulamalı Hipnoz Derneği


Özellikle tümör hücre hatları üzerinde yapılmış araştırmaları ve meme kanseri başta olmak üzere çeşitli konularda yazılmış 100’den fazla uluslararası ve ulusal dergilerde yayımlanmış makalesi, kitap bölümleri ve toplantılarda sunulmuş araştırmaları bulunmaktadır.

2006 yılında, kanserde Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları konusuna özel ilgisi olması nedeni ile Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından düzenlenen Fitoterapi kursunu, ardından 3 basamaklı Hipnoz kursunu tamamlamıştır.

Nutrisyonel ve bitkisel takviyelerin değerlendirilmesi konusunda bilimsel toplantılarda konuşmaları, vaka sunumları, kitap ve kitap bölümleri bulunmaktadır.

Ebru Akel, Çağla Şikel Özge Ulusoy ve daha bir çok ismin sunduğu programlara katılmış ve Kanser hakkında ekran severler ile bilgilerine paylaşmıştır.

Canfeza Sezgin Kitapları;

Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar, Tam Şifa ve Hangi Kansere Hangi Bitki.

2011 yılında ülkemizin kendi alanında uzman olan 13 bilim insanı ile beraber Kansere Çözüm Var isimli kitabı yazmış, kitap 2011 yılında basılmıştır.

2012’de Türkiye Klinikleri Dergisi Tıbbi Onkoloji Özel Sayısı olan Onkolojide Tamamlayıcı-Destek Tedaviler Özel Sayısı Editörlüğü’nü üstlenmiştir.

2014 senesinde Türkiye Bilimsel Akademisi Ulusal Kanser Politikaları Çalıştayında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Masası’nda çalışmış, 2015’te II. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Çalışma Grubunda yer almıştır.

26 Mayıs 2014 tarihinde İzmir, Göztepe’de gönüllüler ile birlikte Kanserle Savaşan Ailelerin Öğrenim Gören Çocuklarına Destek Derneği’ni kurmuştur. Dernek çatısı altında ailesinde kanser hastalığı bulunan çocukların psikolojik ve sosyal açıdan desteklenmesi, eğitimlerine katkı sağlanması için ücretsiz hizmet verilmektedir. Derneğin kısaca ismi KANSADER’dir, derneğin başkanlık görevini sürdürmektedir. Adresi ise Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Caddesi, Terrace Fulya N11 C1 D33 Şişli – İstanbul.

2015 yılının Mart ayından bu yana İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı olarak mesleki hayatını İstanbul’da bulunan kendi muayenehanesinde sürdüren Prof. Dr. Canfeza Sezgin evlidir ve bir oğlu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz