Yeşim Erbil

0

Yeşim Erbil 25 yılı aşkındır Endokrin Cerrahisi olarak sağlık dünyasındaki hizmetlerini aralıksız sürdürmektedir. Medya da ise ünlü oyuncu, şovmen sanatçı Mehmet Ali Erbil’in kardeşi olarak sıkça gündeme gelmektedir. Peki kimdir? kaç yaşında? kısaca mesleki kariyeri, hayatı ve biyografisi.

1963 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Yeşim Erbil 1980 yılında Şişli Terakki Lisesi’ni tamamlamıştır. Ardından 1987 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olmuş, 1987 ve 1992 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Uzmanlık eğitimi almıştır. 1999 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Doçent, 2005 te ise İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Profesör ünvanlarını almaya hak kazanmıştır.

2012 yılından bu yana Türk Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdüren Prof. Dr. Yeşim Erbil 2014 ve 2015 yıllarında İstanbul Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.


Başarıları ile Türk bilim kadını Prof. Dr. Yeşim Erbil dünya tıp literatüründeki yerini almıştır. Türk bilim insanlarının bulduğu cerrahi teknik, bilimsel dergi Surgery Innovation’da yayınlanmış ve dünya tıp literatürüne girmiştir. Dünyada ilk kez uygulanan yöntemi, endokrin cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil bulmuştur. Prof. Dr. Yeşim Erbil’in tekniği ile tiroid kanserlerinde nükleer tıbbın kullanılmasına olan ihtiyaç ve ameliyat sonrası ses kısıklığı gibi komplikasyonların ortadan kalkacağı belirtilmiştir. Yeni teknik ile ameliyat süresininde 2 saatten 30 dakikaya indiğini aktarmıştır.

Prof. Dr. Yeşim Erbil ileri derecede İngilizce bilmektedir.

Yeşim Erbil iş deneyimi;

1992 – 1999: İstanbul Tıp Fakültesi – Genel Cerrahi Uzmanı
1999 – 2005: İstanbul Tıp Fakültesi – Genel Cerrahi Doçenti
2005 – 2016: İstanbul Tıp Fakültesi – Genel Cerrahi Profesörü
2016 – Özel muayenehane

Ek Görevleri
2012 – 2016 Türk Cerrahi Derneği Başkanlığı
2014 – 2016 Tıpta Uzmanlık Kurulu Genel Cerrahi Müfredat Komisyonu Başkanlığı

Yeşim Erbil İstanbul Tıp Fakültesi Akademik Yayınlar ve Faaliyetler

• Prof. Dr. Yeşim Erbil’in 700’ün üzerinde bilimsel çalışması mevcuttur. Bunların 6’sı kitap editörlüğü, 45’i üzerinde kitap bölümü yazarlığı ve 130’u uluslararası bilimsel makaledir.
• 130 uluslararası makale 4800 kez referans olarak kullanılmıştır.
• Endokrin Cerrahisi ile ilgili 55 adet DVD eğitim projesi.
• 2000 – 2015 yılları arasında, 26 adet internet üzerinden canlı ameliyat yayınının (web cast) gerçekleştirilmesi
• 2007 yılında “Gamma probe ile eksizyon yönteminin” dünyada ilk kez “ikincil girişim boyun bölgesi cerrahisinde” uygulanmasın gerçekleştirilmesi.
• 1997 yılında, tiroid kanseri metastazlarının tanısında “Tg-wash out” yönteminin ülkemizde ilk kez kullanılması ve yaygınlaştırılması.
• Bahsi geçen çalışmalar nedeni ile 2012 yılında İstanbul “Tabip Odası Bilim Ödülü” nün verilmesi.
• “Medikal – Cerrahi Endokrinoloji Mezuniyet Sonrası Eğitim Kurslarının” 13 yıldır düzenlenmesi.

Resmi instagram ve sosyal medya hesapları üzerinden abisi Mehmet Ali Erbil‘in son durumu ile ilgili açıklama yapmıştır. Yaptığı açıklama ise şu şekilde’dir. Solunum cihazına bağlı ancak yavaş yavaş ayırabilme egzersizleri yapılıyor. Ne zaman tam olarak ayrılır bilmiyoruz. Bizi duyuyor anlıyor. Yanında olduğumuzu hissettirmek için yanına kusa süreli giriyoruz.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz